Böyle demişti: Sandığa saygı duymuyorsan, bunun adı totaliter rejimdir!

AKP'li Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan, daha önceki açıklamalarında sandıkların demokrasinin namusu olduğunu söylemişti.

HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelere kayyım atanması kararı, akıllara AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce yaptığı ‘sandık’ ve ‘demokrasi’ açıklamalarını getirdi. Bugün sandıktan çıkan halkın iradesini ‘yok’ sayarak HDP’li belediyelere kayyım atayan Erdoğan, daha önce ‘sandıkların demokrasinin namusu’ olduğunu söylemişti. İşte Erdoğan’ın daha önce ‘sandık’ ve ‘demokrasi’ üzerine yaptığı konuşmalardan bazıları:

SANDIĞA SAYGI DUYACAKSIN!

“Sandıktan çıkana saygı duyacaksınız. Sandıktan çıkana eğer saygı duymuyorsanız bunun adı demokrasi değildir. Bu totaliter bir zihniyettir, anlayıştır. Dolayısıyla Maduro sandıktan çıkmıştır.”

SANDIKLA GELEN İKTİDAR, DEMOKRASİYİ RAFA KALDIRAMAZ!

“Sandık dışında hukuk gibi, hak gibi kıstaslar vardır. Sandıkla gelen iktidar demokrasiyi rafa kaldırma hakkına sahip değildir.”

SANDIK DEMOKRASİNİN NAMUSUDUR

“Sandık demokrasinin namusudur, sandık demokrasilerde hesap sorma makamıdır. Demokraside bu işin namusudur. Sandığa hazırlanırsın, sandıktan neticeyi alırsan biz de seni alkışlarız. Ama neticeyi sandıktan alamıyorsan başka yollara başvurarak bu milletin huzurunu kaçırmayın. İktidarımız bunun teminatıdır. Demokraside sandık bu işin namusudur. ”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin