Kapatılan Nokta Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni Güven: “Darbe başarılı olsa da olmasa da tutuklanacaktık”

Kapatılan Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ve eşi Tuba Güven 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde Euronews’e konuştu. 15 Temmuz gecesi hayatları tamamen değişen aile, 8 yaşındaki kızları ve 5 yaşındaki oğullarıyla darbenin 1. yılında hayatlarını Yunanistan’da sürdürüyor. Cevheri Güven, “Aslında darbeyi duyduğumuzdan itibaren biz korkmaya başladık. Çünkü darbe başarılı olsa da başarısız olsa da Türkiye’deki demokratik insanların hepsinin sonu cezaevi olacaktı.” dedi.

Yayın yönetmenliğini yaptığı Nokta dergisinde yayınladığı kapak fotoğrafları nedeniyle hakkında darbe gişiminden önce dava açılan Güven mayıs ayında 22 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Cevheri Güven’in Euronews’teki açıklamaları şöyle:

“Aslında darbeyi duyduğumuzdan itibaren biz korkmaya başladık. Çünkü darbe başarılı olsa da başarısız olsa da Türkiye’deki demokratik insanların hepsinin sonu cezaevi olacaktı. Bu nedenle darbe girişimini ilk duyduğum andan itibaren kendim ve ailem için endişelenmeye başladım. Darbeden iki gün sonra AKP’li troll hesapları twitterden tutuklanacak gazeteciler listesini yayınladılar. Bu yayınlandıktan 3 gün sonra hepimizin evlerine baskınlar düzenlendi benim evime 3 kere polis geldi. Bir buçuk ay kadar biz saklandık. Tuba da başka bir yerde saklandı çünkü evde bulamadıkları gazetecilerin eşlerini de tutukluyorlardı. Ardından Yunanistan’a kaçmaya karar verdik.”

Cevheri Güven ve eşi Tuba Güven Euronews’e konuştu

Güven’in eşi Tuba Güven Türkiye’den nasıl ayrıldıklarını anlatıyor:

“Beraber Edirne’ye gittik. Edirne üzerinden, Meriç Nehri üzerinden bir botla kaçakçılarla beraber Yunanistan’a geçtik. Dört gün polis merkezinde kaldık, gözaltındaydık. 14 gün de mülteci kampında tutulduk. Çocuklarımla beraber buraya geldikten sonra kızım burada ilkokula başladı. İlkokul birinci sınıfı burada bitirdi oğlum da bir sene anaokuluna devam etti. Tabi zor bir hikaye, yani herşeyi geride bırakmak, işini geride bırakmak, aileni geride bırakmak, bütün maddi imkanları herşeyi geride bırakıp sıfırdan bir hayata başlamak zor bir hikaye ama yapacak bir şey yok.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin