Jüri, Hakan Atilla ‘suçlu’ dedi

HABER-İZLENİM | ADEM YAVUZ ARSLAN

‘Zarrab Davası’ olarak bilinen “ABD -Atilla’ya karşı” davasında Noel Tatili sonrası tekrar toplanan jüri kararını açıkladı. Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın tek tutuklu sanık olduğu davaya ilişkin kararını açıklayan jüri, Atilla’ya yöneltilen 6 suçlamadan 5’inde Atilla’yı suçlu buldu. Hakan Atilla “ ABD Hazine Bakanlığı’nı dolandırmak için kumpas kurma, Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı (IEEPA) delmek için kumpas kurma, bankacılık sisteminde sahtekarlık yapma, bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurma, kara para aklamak için kumpas kurma” suçlarından suçlu bulunurken ‘kara para aklama’ suçlamasından beraat etti.

Hakan Atilla karara tepkisiz kalırken ilk kez duruşma salonunda yer alan eşi Burçin Atilla göz yaşlarına boğuldu. Jürinin Hakan Atilla hakkındaki kararına ilişkin değerlendirmede bulunan avukat Victor Rocco “Bence davalar hiçbir zaman mükemmel değildir. Bu dava da mükemmel değildi. Temyiz mahkemeleri zaten bu yüzden var.” yorumunda bulundu. Atilla’nın avukatlarından Cathy Fleming de “Bu daha ilk round” ifadesini kullandı.

Öte yandan savcılık kaynaklarından alınan bilgiye göre Hakim Berman’ın Hakan Atilla’nın ne kadar ceza alacağını 11 Nisan’da açıklayacak. Aynı duruşmada Reza Zarrab ile ilgili karar da açıklanacak. Savcılığın mahkemeye göndereceği mektup Zarrab’ın alacağı ceza miktarının belirlenmesinde önemli bir etki yapacak.

ABD yargı sisteminde gıyabi yargılama olmadıgı için, eski Maliye Bakanı Zafer Çaglayan’ın da aralarında olduğu “firari sanık” statüsündek, 7 kişi hakkında hüküm verilmeyecek. Türk bankaları ile ilgili olası bir ceza ya da yaptırım kararı ise daha sonra ABD Hazine Bakanlığı tarafından verilecek.

ATİLLA ONLARCA YIL HAPİS CEZASI RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA

Jürinin Hakan Atilla’yı suçlu bulması üzerine gözler Atilla’nın alacağı hapis cezasına çevrildi. Hakim Berman’ın 11 Nisan’da açıklayacağı karar da göz önüne alacağı ceza miktarları şunlar;

– ABD ve özellikle de ABD Hazine Bakanlığı’nı dolandırmak için kumpas kurma, (Üst ceza sınırı 5 yıl)

– Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı (International Emergency Economic Powers Act) delmek için kumpas kurma, (Üst ceza sınırı 20 yıl)

– Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurma, (Üst ceza sınırı 30 yıl)

– Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapma, (Üst ceza sınırı 30 yıl)

– Kara para aklamak için kumpas kurma.(Üst ceza sınırı 20 yıl)

Atilla’nın muhatap olduğu suçlamaların toplamı 105 yılı buluyor. Hakan Atilla’nın ABD’de suç kaydının olmaması nedeniyle yüzde 50 indirim yapıldığında bile Atilla’nın 50 yılı aşkın hapis cezası riski ile karşı karşıya kaldığı görülüyor.

SAVCILIK: YALAN SÖYLER VE BELGE ÜRETİRSENİZ SONUÇLARINA KATLANIRSINIZ

Jüri kararı sonrası New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’ndan yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Bugün tam, adil ve açık bir yargılamadan sonra, jüri üyeleri oybirliği ile Hakan Atilla’yı suçlu buldu. Daha önce suçluluğunu kabul eden Reza Zarrab ile birlikte, İran’a uygulanan yaptırımların içinde milyarlarca dolarlık bir oluk açan bu devasa planın merkezindeki iki adam, çok ciddi federal suçlardan suçlu bulundu. Yabancı bankaların ve bankacıların bir seçeneği var: İran’a ve diğer yaptırım uygulanan ülkelere ya açıkça yardım edersiniz ya da uluslararası bankacılık topluluğunun bir parçası olmayı tercih edersiniz. Ama bunların ikisini aynı anda yapamazsınız. Eğer Hakan Atilla’nın yaptığı gibi İran’a petrol karşılığı milyarlarca dolar kaçırma planını gerçekleştirmek için ABD Hazine Bakanlığı yetkililerine defalarca yalan söyler ve belge üretirseniz sonuçlarına katlanırsınız. Atilla’nın yaptığı seçim, Amerikan hukukuna göre artık kanıtlanmış bir suçtur.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin