Jandarma, yalan ihbarı ‘ihraç’ gerekçesi yaptı: Yıldız Teknik, Cemaat’le bağlantılı!

Recep Karasal

ÖZEL HABER | İLKER DOĞAN  

‘Olmayan’ ankesörlü telefondan 2014 yılında arandığı iddiasıyla TSK’dan ihraç edilen Üsteğmen Recep Karaşal’la ilgili Jandarma’nın Bölge İdare Mahkemesi’ne gönderdiği savunmaya göre Yıldız Teknik Üniversitesi Cemaat’le bağlantılı! Recep Karaşal’ın eşi Hacer Karaşal’ın paylaştığı savunmada Jandarma, Recep Karaşal’ın halasının oğlunun ihbarı ile mezun olduğu Yıldız Teknik Üniversitesini ‘ihraç’ kararına gerekçe olarak gösteriyor. Ayrıca Karaşal’ın ‘ankesörlü’ aramalara ‘makul’ bir açıklama yapamadığı savunuluyor.

Üsteğmen Recep Karaşal, 26 Haziran’da geçirdiği iş kazasıyla gündeme gelmişti. Çalıştığı iş yerinde geçirdiği kazada ağır yaralanan KHK’lı Üsteğmen Karaşal’ın, ankesörlü telefon soruşturmaları kapsamında 2018 yılı Ekim ayında gözaltına alındığı ve ardından tutuklandığı ortaya çıktı. Ağustos 2019’a kadar tutuklu kaldı.

Recep Karaşal, 2014-2015 yılları arasında 17 kez ankesörlü telefondan aranmakla suçlanmıştı ancak sorun şu ki; Karaşal’ın arandığı ileri sürülen 312… numaralı ankesörlü telefon ne Türk Telekom’un ne de Vodafone’un kayıtlarında yoktu!

HATALAR ZİNCİRİ BİRBİRİNİ İZLİYOR

Recep Karaşal ile ilgili soruşturmanın başlangıcı skandal. Hatalar birbirini izliyor ancak ne savcılık makamı ne de hakimler ‘düzeltme’ yoluna gitmiyor. Sözde yargılama sonunda Karaşal’a ‘varlığı bile ispatlanamayan ankesörlü telefondan arandığı’ gerekçesiyle 1 ekim 2020’de ‘terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası veriliyor. Gerekçe ise vahim; hiç tanımadığı üst devresinin ‘ankesörlü telefondan arandığını kabul etmesi’ nedeniyle, Recep Karaşal’ın da ‘arandığı’ varsayılıyor. Mahkeme ‘varsayıma’ dayanarak ceza veriyor.

JANDARMA’DAN SKANDAL SAVUNMA

Recep Karaşal, adaletsizliğin giderilmesi için İdare Mahkemesi’nin kapısını çaldı. Mahkeme Jandarma’dan savunma istedi. Recep Karaşal’ın hangi gerekçelerle ve hangi delillere dayanarak ‘ihraç’ edildiğini sordu. Jandarma’dan skandal bir cevap geldi.

Eşi Hacer Karaşal’ın sosyal medya hesabından paylaştığı savunmaya göre Recep Karaşal’ın ihraç gerekçelerinden biri de Hizmet Hareketi’yle bağlantılı olan ‘Yıldız Teknik Üniversitesi’nden mezun olması! Jandarma’ya göre 1911 yılında kurulan Türkiye’nin köklü üniversitelerinden Yıldız Teknik, ‘Cemaat’le bağlantılı!

Recep Karaşal
Recep Karaşal

OLMAYAN ANKESÖR DE İHRAÇ GEREKÇESİ

Jandarma’nın savunmasında Recep Karaşal’ın halasının oğlunun ‘ihbarı’ da gerekçe olarak gösterilmiş. 2016 yılında yaşanan 15 Temmuz’un ardından halasının oğlu Hüseyin Samet ‘tanık’ olarak verdiği ifadede ‘Recep Karaşal’ın Cemaat’le bağlantılı bir üniversitede okuduğunu bildiğini, 2016 yılında örgüte ait evlerde kaldığını duyduğunu’ söylüyor.

Jandarma da bu yalan ifadeleri ihraç kararına gerekçe olarak ‘savunmasına’ ekliyor. Jandarma ayrıca, ‘ankesörlü aramalara ilişkin davalının makul bir açıklamada bulunamadığını’ savunuyor.

HACER KARAŞAL: BUNUN NERESİNİ DÜZELTEYİM!

TR724’e konuşan Recep Karaşal’ın eşi Hacer Karaşal, “Bunların neresini düzelteyim! Eşim 2014 yılında Yıldız Teknik’ten mezun oldu. Yıldız Teknik’in Cemaat’le ne ilgisi var Allah aşkına! Böyle savunma olur mu? Jandarma, ne dediğinin kimlerin yalan beyanlarını referans olarak aldığının farkında mı? Bir de eşimin 2016’da Cemaat evlerinde kaldığını söylemiş. Eşim 2014’te sözleşmeli subay oldu. 2016’da nasıl Cemaat evlerinde kalabilir? Ankesör konusunda da mantıklı bir açıklama yapamamışız! Ortada olmayan bir ankesörlü telefon var. Bizden neyin açıklamasını bekliyorsunuz? Komedi!”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin