Takan: YAŞ’da ‘Perinçekçiler’ denen yapının bir bölümü tasfiye edildi

Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, kısa sürmesiyle dikkati çeken Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) toplantısına dair kulis bilgileri aktardı. Takan, TSK içinde ‘Perinçekçiler’ denen yapının bir bölümünün tasfiye edildiğini ileri sürdü. Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın iktidar destekçisi olmasına rağmen bu yapıyı ‘biçtiğini’ ifade etti.

Takan ayrıca, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin’e bakan yardımcılığı teklif edildiğini savundu.

Takan’ın bugün yayınlanan ‘Jandarma Genel Komutanı’na ne teklif edildi?..’ başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Demokratik bir ülkede yaşıyorsak, YAŞ kararları da olsa eleştirmeyeceğiz mi?.. Tabii ki konuşacağız, yazacağız, çizeceğiz ama tek şartla; sadece ve sadece gerçeklere bağlı kalarak ve hepsinden önemlisi vatan menfaatlerini gözeterek. Bu çerçeveye bağlı kalarak, son  açıklanan YAŞ kararları ile ilgili çok fazla detaylandırmadan kısa iki değerlendirme yapmak isterim.

Alınan kararların olumsuz yanı: Orgeneralliğe atama yapmayarak siyasi iktidar kendine daha fazla manevra alanı açtı. Ordu komutanlıklarımız, Türk askeri yapısının geleneğine göre orgeneraller tarafından yönetilir. Şu anda 1’nci ordu haricinde diğer ordu komutanlıklarımıza korgeneraller komuta ediyor. Korgeneraller orduları komuta edemez düşüncesi içinde değilim. Yıllardır kaleme aldığım yazılarda TSK’nın hiyerarşik sistemini bozmanın kimsenin faydasına olmadığını dile getirmeye çalışıyorum. Bir halkada sistemi çürütürseniz bu tümünü bozar. Türkiye ateş çemberindeyken, Fırat’ın doğusuna operasyon için çok çok geç kalınmışken hala bu yapıyı alt üst etmek,en tepeden en alta işleyişi kötürüm etmek, askerin psikolojisini bozmak kime ne fayda getirir?..aaa “Korgeneralleri bekletelim. Onlardan birini orgeneral yaparsak en az 3 yıl görevden alamayız. Ama korgenerallikte bekletirsek istediğimiz gibi yönetiriz” diyen bir siyasi anlayış kabul edilebilinir mi?..

Alınan kararların olumlu yanı: Kestirmeden… TSK içinde ‘Perinçekçiler’ denilen yapının bir bölümü tasfiye edildi. Savunma Bakanı Hulusi Akar, iktidar destekçisi olmasına rağmen bu yapıyı biçti. Eleştirilerimiz saklı kalmak şartıyla kendisi büyük bir tebriki hak etti!.. Şimdi bu satırlar üzerine çıkarları alt-üst olan bazı isimler beni  de F…’cülükle suçlayacaklardır. Hiç boşa yorulmasınlar. Duymayacağım!.. Onlar bir zamanlar, kendi gelecekleri için tam siper saklanırken bizler bu hain yapılanmayla her türlü tehdide rağmen mücadele ediyorduk.

YAŞ kararları tartışılırken, gözlerden kaçan/kaçırılan önemli bir husus var. Jandarma Genel Komutanlığı… Tamam!.. Jandarma teşkilatımız İçişleri Bakanlığı’na bağlanarak, genel kuvvet statüsü dışında bırakıldı. Jandarma Genel Komutanı, bakan yardımcısının altında… Jandarma, iç güvenliğimizin bel kemiği. Tüm siyasi oyunlara rağmen, jandarma teşkilatımız gerek hendek operasyonlarında gerekse Suriye’de düzenlenen harekatlarda çok başarılı sınavlar verdi. YAŞ için  son hazırlıkların yapıldığı günlerde, jandarma teşkilatlarının terfi, atama ve emeklilik işlemleri için hazırlıklar tamamlanmış ve Bakan’a sunulmuştu. Hala kararların açıklanmaması ve Bakanlık’ta bekletilmesi jandarma teşkilatımız içinde huzursuzluğa sebep oldu.

İçişleri Bakanlığı koridorlarından kulağıma gelen fısıltılara göre, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin’e bakan yardımcılığı teklif edilmiş. Arif Çetin, bu teklifi kabul etmemiş. Kararların verilmesi için ne bekleniyor?.. AKP il ve ilçe başkanlıklarından görüşlerin gelmesinin tamamlanması mı?..

Son cümle; TSK’yı kötürüm ettiğinizde, Fırat’ın doğusuna çapulcu SADAT’la mı gideceksiniz?..”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin