İsveç’in ‘sürü bağışıklığı’ stratejisi işe yarıyor mu?

Koronavirüs salgınana karşı dünya ülkelerinin aksine farklı bir mücadele yöntemi izleyen İsveç’in yaklaşımı tartışılmaya devam ediyor. Avrupa’nın birçok ülkesinde salgınla mücadele için sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanırken yalnızca İsveç’te hayat normale yakın seyrediyor.

İsveç Hükümeti tam olarak adlandırmasa da İsveç’in ‘sürü bağışıklığı’ stratejisi izlediğini düşünenlerin sayısı oldukça fazla. Uzun kış aylarından sonra havaların ısınmasıyla halk başkent Stockholm’de kafelerin, restoranların dışında oturuyor. Ülkede 50 kişiden fazla katılımlı etkinler yasak. Danimarka’da ise etkinliğe katılım sayısı 10 kişiyle sınırlandırıldı. İngiltere’de ise evde kalanların dışında hiç kimseyle bir araya gelinmesine izin verilmiyor.

İsveç’teki can kaybı sayıları komşularından en az 3 kat fazla. Ölü sayısı artarken 22 İsveçli bilim insanı hükümete bir mektupla çağrıda bulunarak, stratejisini gözden geçirmesini istedi.  Stratejinin mimarı Epidemiyolojist Anders Tegnell ise ölümlerin yarısının yaşlıların kaldığı bakımevlerinde gerçekleştiğini, bir yıl sonra ülkesindeki ölüm oranının diğer ülkelerle aynı seviyede olacağını savunuyor.

BBC’nin uluslararası muhabiri Gabriel Gatehouse, Newsnight programı için İsveç’e gitti ve ülkenin koronavirüs stratejisinin işe yarayıp yaramadığını araştırdı.

İşte o program;

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin