İstanbul’un kapısı 8 yıl sonra Suriyelilere kapandı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘istisnaların dışında İstanbul’da Suriyeli kaydı almadıklarını’ açıkladı. İstanbul’un Suriyeli kaydına kapalı olduğunu söyleyen Soylu, ‘düzensiz göç’ten yakındı. Resmi rakamlara göre İstanbul’daki Suriyeli sayısı yaklaşık 550 bin.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nce İstanbul’da düzenlenen Göç Değerlendirme Toplantısı’nda konuştu. İstanbul’daki kayıtlı Suriyeli sayısıırı 546 bin 296 olduğunu açıkladı. “Burada asıl sorun, düzensiz göçün önlenmesidir.” diyen Soylu, 2013-2018 arasında yıllık yakalanan düzensiz göçmen sayısının yüzde 572 oranında arttığını anlattı.

TÜRKİYE SIĞINMACI KAMPINA DÖNDÜ!

8 yıldır uyguladıkları ‘Suriye’ politikası nedeniyle Türkiye’yi dev bir sığınmacı kampına dönüştüren AKP’nin İçişleri Bakanı Soylu, ‘öncelikli hedeflerinin özellikle büyükşehirlerde düzensiz göçmenler konusuna eğilmek olacağını’ anlattı. Suriyelileri ülkenin her yerine plansız ve programsız şekilde dağıtan kendileri değilmiş gibi, “Yani hiç kimse kayıtsız kuyutsuz ortalıkta gezinemeyecektir. İstisnaların dışında İstanbul’da Suriyeli kaydı almıyoruz. Suriyeli kaydına İstanbul kapalıdır.” şeklinde konuştu.

3,5 MİLYON SURİYELİ ŞEHİRLERDE YAŞIYOR

13 Haziran 2019 tarihi itibarıyla şehirlerde yaşayan Suriyeli sayısı 3 milyon 504 bin 382 kişi olarak açıklanmıştı. Suriyelilerin %96,98’i şehirlerde yaşıyor. Göç İdaresinin 13 Haziran 2019 tarihli verilerine göre en çok Suriyeli barındıran şehir 546 bin 296 kişi ile İstanbul. Suriyelilerin en az olduğu şehir ise 23 kişi ile Bayburt. Türkiye’deki ‘geçici koruma altındaki’ Suriyeli sayısı toplam 3 milyon 613 bin 644 kişi.

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR… http://tr724.wpengine.com/siginmaci-politikasi-coktu-toplumsal-kriz-kapida/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin