Reuters: Damat istedi, görevden alındı

MB Başkanı Murat Çetinkaya'nın, damat Berat Albayrak'ın talebi üzerine görevden alındığı ileri sürüldü.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alınma sebebi belli oldu. Reuters’a konuşan bir kaynak, Çetinkaya’nın Merkez Bankası’nın bağımsızlığına vurgu yaparak istifa talebini reddettiği için görevden alındığını aktardı.
Reuters’in haberindeki kaynağa göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Çetinkaya’nın istifasını istedi. İsmi açıklanmayan kaynak, istifasının istenmesi üzerine Çetinkaya’nın Merkez Bankası’nın bağımsızlığını hatırlattığı ve bunu reddettiğini kaydetti. Erdoğan’ın aldığı cevap üzerine kararnameyle Çetinkaya’yı görevden aldığı iddia edildi. Çetinkaya’nın görev süresinin bitmesine bir yıl daha vardı. Piyasalarda Çetinkaya’nın hükümetin faiz indirimi talebine olumlu cevap vermemesi sebebiyle oyun dışı bırakıldığı belirtiliyor.

YARKADAŞ: GİTMESİNİN SEBEBİ KEFEN PARASI İTİRAZI

CHP 26. dönem milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş ise Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının arka planında ‘kefen parası’ itirazı olduğunu savundu. Yarkadaş, “Merkez Bankası Bşk. Murat Çetinkaya, “kefen parası” olarak da bilinen “İhtiyat Akçesi”nin Hazine’ye devrine itiraz ettiği için görevden alındı. 2. Dünya Savaşı koşullarında bile bağımsızlığını korumayı başaran MB’nin getirildiği hal üzücü… AKP hiçbir kurumda itibar bırakmadı.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin