İstanbul seçimine adli yargı da dahil oldu: 3 ilçede soruşturma başlatıldı

İstanbul’da yerel seçim sonuçlarıyla ilgili itirazlar Yüksek Seçim Kurulu’nda görüşülürken adli yargı da usulsüzlük iddiaları üzerine harekete geçti.  Maltepe, Kadıköy ve Ataşehir ilçelerinde 100’den fazla kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

AKP, MHP ve İlçe Seçim Kurulu Başkanlıkları tarafından yapılan suç duyuruları üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı 32 ayrı soruşturma başlattı. CHP’li adayların kazandığı 3 ilçede sandık sayımlarında ve veri girişlerinde usulsüzlük yapıldığı iddia edildi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz soruşturma hakkında, “Şaşırmadık, biz de bir ekip kurarak ‘kimlerle ilgili nasıl bir suç duyurusunda bulunulur’ konusuna bir süredir çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

100’den fazla şüpheli var

Soruşturmalar kapsamında savcılık, iddiaya konu olan sandıklarla ilgili oy sayım tutanakları ve bu sandıklarda çalışan görevlilerin kimlik bilgilerini istedi. Söz konusu ilçelerde görev yapan sandık kurulu başkanı ve üyeleri ile sandık sayım sonuçlarının veri girişini yapan görevlilerden oluşan 100’ün üzerinde kişi ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağrıldı.

‘Görevi kötüye kullanma’ ve ‘Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un’ ilgili maddelerince başlatılan soruşturma kapsamında, şüphelilerden 10’unun ifadesine başvuruldu.

Savcılığın ifade alma işlemi sırasında şüphelilere ‘daha önce bir seçimde görev alıp almadığı’, ‘seçim günü görev dağılımının nasıl gerçekleştirildiği’, ‘sandık sayımının nasıl yapıldığı’, ‘tutanaklara attıkları imzaların kendilerine ait olup olmadığı’ şeklinde sorular yönelttiği öğrenildi.

Sandık başkanı ve üyesi olma şartları araştırılacak

Öte yandan, Maltepe İlçe Seçim Kurulu’nca ilçede görevlendirilen sandık başkanı ve üyeleriyle ilgili bir gazete haberine ilişkin de resen soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Anadolu Örgütlü Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, bu kişilerin sandık başkanı ve üyesi olma şartları taşıyıp taşımadığı araştırılıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin