İsrail geri adım attı: Yılda 1-2 takviye aşı lazım

Times of Israel’e konuşan İsrail Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü ve koronavirüsle mücadele ekibinin başkanı Prof. Salman Zarka, ‘hükümetin pandemiyle mücadelede zafer ilanı gibi hatalar yaptığını, dolayısıyla Delta varyantına gafil avlandıklarını, daha uzun yıllar boyunca maske takmak ve destekleyici aşılar olmak gerekebileceğini’ söyledi.

Son 24 saatte 9 bin 831 yeni vakayla son 8 ayda kaydedilen en yüksek günlük vaka sayısını görmenin yanısıra 12 ölüm bildiren İsrail, geçen hafta Kovid dolayısıyla yaklaşık 200 kişi hayatını kaybederken hastaneye kaldırılanların ve yoğun bakımda tedaviye alınanların sayısı her geçen gün artıyor. Halihazırda 660’dan fazla hastanın durumu ağır ve bunların 162’si solunum cihazına bağlanarak hayata tutunuyor.

Bahar sonunda toplu aşılama sayesinde vaka sayısının neredeyse sıfıra düşmesinin ardından dördüncü dalgaya yakalanmalarında ‘İsrailli yetkililerin de sorumluluğu bulunduğunu’ söyleyen Prof. Salman Zarka, “2 ay önce virüse karşı zafer kutlaması yapıp gündelik hayatımıza geri döndükten sonra bazı tıbbi tesisleri kapattık ve savaşı kazandığımıza inandık. Aşı olmamışlara izahat yapmayı ve aşılanmaya yönlendirmeyi durdurduk” dedi.

“Savaşı kazandığımızı sandığımızda bazı hatalar yapılmış görünüyor, şimdi anlıyoruz ki, sadece bir muharebe kazanmışız, savaş hala devam ediyor” diye devam eden Zarka, İsraillilerin yüzde 60’ına iki doz Biontech-Pfizer aşısı yapılmış olmasının yeterli olmadığını belirtti.

“Devam etmek, izah etmek ve herkesi aşı olmaya zorlamak mecburiyetindeyiz” vurgusunu yapan halk sağlığı uzmanı, ‘yeni bir virüs’ olduğuna dikkat çektiği Kovid hakkındaki ‘gevşeklik anı ve yetersiz bilgi nedeniyle İsrail’in aşılıları bile enfekte eden daha bulaşıcı yeni mutasyonlar tarafından gafil avlandığını’ dile getirdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin