Afgan çocuğu kurtaran İtalyan diplomat ülkede kahraman ilan edildi

Afganistan’da İtalya Muavin Konsolosu olarak görev yapan Tommaso Claudi’nin Kabil Havalimanı’nda bir duvarın üzerine çıkarak bir çocuğu kucaklama anı, basında ve sosyal medyada en çok yer alan görüntülerden biri oldu.

İtalya Dışişleri Bakanlığı tarafından da yayımlanan fotoğraflarda İtalyan diplomatın, ağlayan bir çocuğu duvarın öte yanında bekleyen kalabalığın arasından kucaklayarak aldığı görülüyor.

BBC’nin aktardığı habere göre, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio bu görüntüleri paylaştığı mesajında, “Kabil’deki dramatik durum karşısında konsolosumuz Tommaso Claudi ve askerlerimiz, Afgan halkına yardım için son ana kadar ön cephedeler. İtalya size sırtını dönmeyecek” dedi. Di Maio, “Teşekkürler Tommaso, hepimiz seninle ve durmadan, sevgi ve özveriyle yaptıklarınla gurur duyuyoruz” diye yazdı.

Bakanlık sözcüsü de aynı fotoğrafları, “O duvarın ardında umut var” mesajıyla paylaştı.

31 yaşındaki diplomat Tommaso Claudi basında ve sosyal medyada da “gurur” ve “kahraman” gibi sözcüklerin sıklıkla kullanıldığı haber ve mesajlara konu oldu. Bugünkü gazetelerin birçoğu Claudi’nin fotoğraflarını “Kabil’in çocuklarının meleği”, “kahraman diplomat” gibi ifadelerle yayımladı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin