IPI: Sayısal veriler, Erdoğan’ın “Basın özgürleşti” iddiasını yalanlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesi ile dün yayımladığı mesajda 16 yıllık AKP yönetiminde yapılan reformlarla basının özgürleştiği, zenginleşiği ve çeşitlenebildiği bir zemin oluşturulduğunu savundu. Ancak Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), sayısal verilerin Erdoğan’ın iddiasının tam aksini anlattığını duyurdu.

Bağımsız gazeteci, editör ve medya yöneticilerinin bir araya gelerek kurduğu IPI, internet sitesinden yaptığı açıklamada Çalışan Gazeteciler Günü’nün önemine ithafen, tutuklu gazetecilerin ve yok olan basın özgürlüğünün durumuna dikkat çekti.

Türkiye’nin en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülke olarak nam saldığının altını çizen IPI, AKP hükümetine yönelttiği tutuklu yargılanan gazetecilerin salıverilmesi yönündeki talebini tekrarladı.

EN AZ 157 GAZETECİ PARMAKLIKLAR ARDINDA

IPI’ın güncel verilerine göre, bugün en az 157 gazeteci parmaklıklar ardında bulunuyor. Bu gazetecilerin 127’si 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişimini takip eden süreçte tutuklandı. Darbe girişiminden önce de yaklaşık 30 gazeteci cezaevinde bulunuyordu.

15 Temmuz darbe girişiminden sonraki dönemde en az 211 gazeteci ve medya yöneticisi gözaltına alındı, tutuklandı veya cezai kovuşturmaya tabi tutuldu. Bu süreçte, bu rakam üzerinden 84 gazeteci serbest bırakılırken, 52 gazeteci cezaya çarptırıldı, 75’i ise hala tutuklu yargılanıyor.

TOPLAMDA 492 YIL 11 AY 8 GÜN GÜN CEZA VERİLDİ

Darbe girişiminden bu yana, çoğu iftira, hakaret, veya üyelik ve propaganda gibi terör suçlamalarından olmak üzere gazeteciler toplamda 492 yıl, 11 ay, 8 günlük cezaya çarptırıldı ve “anayasayı ihlal etme” suçundan 5 ağırlaştırılmış müebbet hapis verildi.
İki yıl süren Olağanüstü Hal süresince, yedi Kanun Hükmünde Kararname ile gazete, dergi, radyo kanalları, ve matbaa evleri de dahil olmak üzere toplamda 166 medya kuruluşu kapatıldı.

STOCKFORD: GAZETECİLER SERBEST BIRAKILSIN

Türkiye Savunu Koordinatörü Caroline Stockford, IPI’ın Türkiye’de basın özgürlüğünü ve eleştirel medyanın varlığının sürdürülebilmesi adına yoğun çalışmalar yaptığını kaydederek şunları söyledi:

“Çoğunluğu gazetecilik faaliyetlerinden ötürü tutuklanan 157 gazeteci hapiste bulunuyorken, hükümetin ülkede basın özgürlüğü üzerine sorun olmadığı yönündeki açıklamaları gerçeklerden çok uzakta.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’ndan, eleştirel görüşlerin ve çoksesliliğin var olabildiği bir basın ortamını yüreklendirecek bir tutum sergilemesini ve tutuklu yargılanan gazetecilerin serbest bırakılmasının temin edilmesini talep ediyoruz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin