İmamoğlu’nun atadığı İSBAK Genel Müdürü tepkiler üzerine istifa etti

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri AŞ (İSBAK) Genel Müdürü olarak atanan Bahaddin Yetkin gelen tepkiler üzerine istifa etti. Yetkin’in sosyal medyada geçmişte yaptığı bazı paylaşımlar ‘ırkçı’ bulunmuş ve tartışma konusu olmuştu.

Yetkin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile istifasını duyururken, İBB Başkanı Danışmanı Murat Ongun da konuyla ilgili yazılı açıklama yayınladı. Ongun’un açıklamasında perşembe günkü atamanın ardından Bahaddin Yetkin’in daha önceki bazı sosyal medya paylaşımları ile beğenilerinin kamuoyu tarafından tartışılmaya başlandığı belirtildi.

Açıklama şöyle devam etti: “Bunun üzerine İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla konuyla ilgili ayrıntılı bir inceleme başlatıldı. İnceleme sürerken bugün konuyla ilgili açıklama yapan Sayın İmamoğlu ‘Arkadaşlarımız işe alırken incelemelerini liyakat ve tecrübe üzerine yaptı. Baktığımız pencere buydu’ değerlendirmesinde bulundu. Ayrıca, İSBAK A.Ş. genel müdürlüğüne atanmadan evvel, Bahadır Yetkin’in AK Parti’den milletvekili aday adayı olduğu tarafımızca biliniyordu.

İmamoğlu istifayı kabul etti

Sayın İmamoğlu daha önce yaptığı açıklamalarda sık sık ‘Atamalarda liyakata önem verileceğini ve partizanlık yapılmayacağını’ belirtmişti. Bu vesile ile söz konusu adaylık atamada bir sorun görülmedi. Lakin, hem kamuoyuna yansıyan sosyal medya paylaşımları, hem de bu akşam sona eren incelemede görüldü ki, asla yönetim ve hayata bakış açımızla örtüşmeyecek başka paylaşımlar da yapılmıştır.”

Murat Ongun, cuma akşamı Bahadır Yetkin ile durumun paylaşıldığını, Yetkin’in de İSBAK A.Ş’deki tüm görevlerinden istifa ettiğini açıkladı. Ongun, istifanın İmamoğlu tarafından kabul edildiğini ve ‘şeffaf yönetim anlayışı gereği sürecin tüm ayrıntısıyla paylaşıldığını’ vurguladı.

Sosyal medya mesajlarını silmiş

İSBAK Genel Müdürü olarak atanmasının ardından; Bahattin Yetkin’in geçmişte sosyal medyada ‘ırkçı’ paylaşımlar yaptığı, Ayasofya Müzesi’nin cami olarak ibadete açılması için yapılan kampanyaya destek verdiği, Cübbeli Ahmet Hoca ve İsmailağa Cemaatlerinin önemli isimlerinin paylaşımlarını düzenli aralıklarla beğendiği, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e hakaretler içeren videoları beğendiği, İstanbul’daki 8 Mart Kadınlar Günü kutlamalarına katılan kadınların ezanın ıslıkladıklarını iddia eden videoları paylaştığı yönünde haberler yayımlanmıştı.

Ayrıca Yetkin’in 2011 seçimlerinde AKP’den Şanlıurfa Milletvekilliği için aday adayı olduğu; İSBAK Genel Müdürlüğü’ne getirilmesi sonrası bazı sosyal medya paylaşımlarını sildiği gündeme getirilmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin