Yarasa dışkısı ararken kayaların arasına sıkıştı: ‘Yanımda bıçak olsa kendimi öldürürdüm’

Kamboçya’da, bir mağarada gübre olarak da kullanılabilen yarasa dışkısı toplarken kayaların arasına düşüp, 4 gün boyunca mahsur kalan Sum Bora isimli kişi kurtarıldı. Polis, Bora’nın düşen el fenerini almak isterken iki kayanın arasındaki boşluğa sıkıştığını açıkladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre ülkenin kuzeybatısında bulunan Battambang bölgesindeki mağarada susuz ve yiyeceksiz kalan 28 yaşındaki Sum Bora, ailesinin kendisini aramaya başlamasının ardından salı günü bulundu.

200 görevli 10 saatte kurtardı

200 kurtarma görevlisinin 10 saat süren çabası sonucu kurtarılan Bora, hastanede tedavi altına alındı. Khmer Times gazetesinde yayımlanan videoda konuşan Bora, “Hayatta kalma umudumu kaybetmiştim. Yanımda bir bıçak olsaydı kendimi öldürürdüm” dedi.

Başbakan Hun Sen’in emriyle, seçkin bir kurtarma ekibi olay yerine gönderildi.

Sık sık birlikte yarasa dışkısı topladığı bir arkadaşının kendisini bulduğunu kaydeden Bora, “Her ikimiz de ufak tefeğiz ve dar geçitlerden geçebiliyoruz, dolayısıyla arkadaşım dar bir yerden uzanıp, mağaranın içinde beni bulabildi” diye konuştu.

Başbakandan 2 bin 500 dolar bağış

Eşi Keoun Sothea, Bora’nın baş, diz ve göğsündeki yaraların tedavi edildiğini söyledi. Sothea ayrıca, kurtarma ekibini gönderdiği ve aileye 2500 dolar bağışladığı için Kamboçya Başbakanı Hun Sen’e teşekkür etti.

Bora ve ailesine nakit para ve gıda yardımı yapıldı.

Benzer olayların önlenmesi için Chakrai Dağı’na tırmanış yasaklandı. “Guano” olarak da bilinen yarasa dışkıları gübre olarak da kullanılabiliyor. Bu dışkıların toplanması, Güneydoğu Asya’nın en yoksul ülkelerinden biri olan Kamboçya’da kazançlı bir iş.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin