İki çocuğunun okul masraflarını kalem kalem yazdı, gündem oldu

İki çocuk annesi olduğunu belirten anne, sosyal medyadan okul masraflarını kalem kalem yazınca gündem oldu.

Masrafları karşılayamadıkları için geceleri uyuyamadığını söyleyen anneye binlerce destek mesajı geldi. Okul ihtiyaç listelerini paylaşan vatandaşlar, ülkede ‘soygun düzeni’nin hakim olduğunu ifade etti.

İşte iki çocuk annesi Ezgi isimli Twitter kullanıcısının yazdıkları:

“Anaokuluna giden çocuğum için; Aylık 260 TL yemek parası, aylık 300 TL okul parası, aylık 350 TL servis parası, aylık 200 TL etüd parası, kayıt yaptırırken 1500 TL bağış, Okula başlarken alınmak üzere verilen kırtasiye başlangıç listesi tutarı 800 TL.

İlkokul 2. Sınıfa giden çocuğum için; aylık 200 TL yemek parası, aylık 350 TL servis parası, aylık 450 TL etüd parası, Yardımcı kitap parası 65 TL, sınıf parası 100 TL, 2 dönem katkı payı yıllık 600 TL, başlarken yapılan kırtasiye masrafı 300 TL. Geçen yıl kayıtta yapılan bağış 5000 TL.

1025 TL 2. Sınıfa giden çocuğumun eğitimi için, 1110 TL anaokuluna giden çocuğumun eğitimi için okula ödemem gereken tutar. Şimdi benim evimin kira olduğunu, asgari ücretle çalışmak zorunda kalan anne ve baba olduğumuzu düşünüp hesap yapalım.

2020 TL asgari ücret 2 kişi çalışırsa toplam elimize geçen 4040 TL, Okul masrafları 2135 TL, İstanbul’da 4 kişilik bir ailenin kalabileceği düzgün bir ev kirası en az 1500 TL, faturalar en az 400 TL, toplam 4035 TL.

Evimizin yemek ve genel ihtiyaç giderleri aylık ortalama 1500 TL ve çocukların ortalama yıllık giyinme giderleri 1000 TL.

Haftasonu gezmesi, canın çekti dışarda yemek ye, okulda herkes gidiyor sineması, tiyatrosu bunların hiçbiri dahil değil hesapladığım tutara.

Bunun bir de sağlık giderleri kısmı var, o kısmı da anlatsam oturup hep beraber çocuklulara ağlama seansları düzenlemek zorunda kalırız.

Annesi devlet memurluğundan, babası da işçi olarak emekli bir çocuktum. ay ortasında ne zaman bir şey istesem, ay sonuna kadar ne bok yiyeceğiz dur bakalım derdi. Şimdi benim gözüme uyku girmiyor düşünmekten.

2. Sınıfa giden çocuğum geçen yıl jimnastik kursuna gitmek istedi. Araştırdık aşağı yukarı aylık 400 TL idi. Gönderemedik tabi. Bu yıl yazın kemana başladı. Öğretmeni çok iyi ilerlediğini Haziran’da onu konsere çıkarabileceğini söyledi. Ama aylık 550 TL olacak. Bu koşullarda keman kursunu da ertelemek zorunda kalacağız.

Derdin keman kursu mu diye soranlar olabilir. Ama hiç mi birşeyin ucundan tutmasın bu çocuklar, hiç mi birşeyi severek yapmasın, bir çiçeği okşar gibi zevk almasınlar hayattan?”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin