‘Kefen parası’ bitti, bütçedeki açık yine de 68 milyar!

Bütçedeki açık aktarılan ihtiyat akçesine rağmen kapanmıyor.

Geçen yılın ilk 8 ayında 50.8 milyar lira olan bütçe açığı 40 milyar liralık ihtayat akçesinin (kefen parası) aktarılmasına rağmen bu yılın aynı döneminde 68.1 milyar liraya çıktı. MB’nın ihtiyat akçesi bütçeye aktarılmasaydı açık 108 milyarı bulacaktı. ‘Örtülü ödenekten’ ilk 8 ayda yapılan harcama ise 1,5 milyar lirayı buldu.

Bütçedeki delik kapanacak gibi değil. Merkez Bankası’nın yaklaşık 40 milyar liralık ihtiyaç akçesi geçtiğimiz aylarda bütçeye aktarılmıştı. Bütçe açığı artış hızı bu para aktarımıyla yavaşlasa da durmadı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre geçen yılın ilk 8 ayında 50.8 milyar lira olan bütçe açığı bu yılın aynı döneminde 68.1 milyar liraya çıktı. Kefen parasının aktarılmasına rağmen bütçedeki açık arttı. Bu arada hükümetin 2019 için bütçe açığı hedefi 80.6 milyar liraydı. Tıpkı işsizlik ve enflasyonda olduğu gibi burada da hedef yine tutturulamadı.

ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN 9 AYDA 1,5 MİLYAR HARCANDI

Cumhurbaşkanlığı’nın kullanımında olan ‘örtülü ödenekten’ ağustosta 169.8 milyon lira harcama yapıldığı öğrenildi. 9 aylık harcama toplamı ise 1.5 milyar lira oldu. Bu kadar paranın kime veya nereye harcandığını hiç kimse bilmiyor…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin