Hollanda Utrecht’teki iftar çadırı her dinden insanı ağırlıyor

BASRİ DOĞAN | UTRECHT, TR724

Hollanda’nın Utrecht şehrinde SECU Vakfı (Stichting Educatie Centrum Utrecht) gönüllülerinin ortak girişimiyle kurulan iftar çadırında Ramazan gelenekleri yaşatılıyor.

Farklı milletlerden Müslümanların yanı sıra Hollandalıların da büyük ilgi gösterdiği çadırda her akşam ziyaretçilere iftar yemeği ikram ediliyor.

İftar çadırının koordinasyonundan sorumlu Utrecht SECU Vakfı yöneticilerinden Ayşenur Bayer, organizasyon hakkında TR724’e şu bilgileri verdi: ”İslamiyet’i ve Müslümanları Hollandalılara doğru anlatmayı hedefliyoruz. Pandemi sebebiyle ara vermek zorunda kaldığımız etkinliğimizi iki yıl sonra tekrar organize ettik. Ortak iftar masasında insanları bir araya getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İftar çadırına herkes tanıdığı bir Hollandalıyı davet etti. İftar masalarında diyalogların kurulmasını hedefledik. Burada kurulan dostlukları devam ettirmeyi planlıyoruz.”

Utrecht şehrinde ikamet eden Vera Westra, “Bu günkü iftara arkadaşlarım davet etti. ilk defa iftar çadırı gördüm. Çok güzel bir iftar akşamında güzel yemekler yedik. Daha önce de bir eve iftara gitmiştim. İftar masasında son derece güzel konuşmalar yaptık. Özellikle Ramazanda neden oruç tutulduğu ve oruç tutmanın fazileti hakkında bilgiler aldım. Farklı dinlerdeki oruç konusunda bilgiler verildi, bu çok dikkatimi çekti. Ramazan hakkında mesajım bu birlikteliklerin tüm yıl boyunda devam etmesi.” dedi.

İftar çadırına ilk defa katıldığını söyleyen Margje Hooagland, “Ramazan yemekleri gerçekten çok güzeldi. Bu yemeklerin başında yoğurt çorbası çok hoşuma gitti. Bunun yanında pirinç pilavı, çiğ köfte ve baklava çok güzel idi. İlk defa bu SECU iftar çadırına katıldım. Son derece olumlu ilişkiler kurduk. Ramazan hakkında çok şeyler öğrendim.” ifadelerini kullandı.

‘HOLLANDALI BİR MÜSLÜMAN OLARAK GURUR DUYDUM’

Hollandalı Müslümanlardan Peter Harsma ise şunları söyledi: “Buradaki iftar çadırı Ramazanı anlatmak adına son derece önemli idi. Hollandalı bir Müslüman olarak etkinlikle gurur duyduğumu belirtmek isterim. Bu olumlu inisiyatifi hayata geçiren SECU Utrecht Vakfına çok teşekkür ediyorum. Ramazan kardeşlik, Ramazan saygı ve manevi duyguların öne çıktığı aydır. Ramazan herkesi içine alan önemli bir aylardan bir tanesidir. Bunu bize yaşattılar.”

Jantine Jonge “Samimi duygularım ile şunu söylemek istiyorum. Çok olumlu ve sıcak bir hava vardı iftar çadırında. Neşeli bir ortamda güzel sohbetler oldu. Çadırda sadece Müslümanlar yoktu. Farklı dinlerden insanlar da vardı. Herkes kendi dininde orucu anlattı. Bu son derece önemli idi. Burada olduğum için çok memnunum.” şeklinde konuştu.

Hollanda’ya iki yıl önce iltica eden Hüseyin ve Şermin, iftar çadırına Hollandalı dostlarıyla gediklerini hatırlattı ve duygularını şöyle dile getirdi: “Bu tür programlar kendimiz anlatma adına son derece önemli. Keşke bu güzel atmosferi geçen iki yılda da yaşayabilseydik.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin