Herkes bunu soruyor: AA seçim verilerini nereden alıyor?

Seçim sonuçlarına dair verileri YSK'dan almadığı ortaya çıkan Anadolu Ajansı'nın kaynağı merak konusu. Başında “Erdoğan'ın adamıyım.” diyen Şenol Kazancı'nın bulunduğu AA'nın, sonuçları AKP'den aldığı iddia ediliyor.

31 Mart gecesi yaptığı ‘karartma’ operasyonuyla tarihe geçen Anadolu Ajansı’nın seçim sandık sonuçlarını nereden aldığı hâlâ sır! YSK Başkanı Sadi Güven, AA’nın müşterileri olmadığını söyledi. AA Genel Müdürü Şenol Kazancı ise onu yalanladı. Bir AA çalışanı ise ‘kurum içerisinde hiç kimsenin verilerin nereden geldiğini bilmediğini’ söyledi. Cevabı merakla beklenen soru şu; AA, seçim verilerini nereden alıyor?

Anadolu Ajansı (AA) 31 Mart gecesi veri akışını yaklaşık 13 saat keserek milli iradeyi bütün dünyanın gözü önünde gasp etti. Söz konusu gece kurumdan yapılan yazılı açıklamada, ‘adayların oy oranlarının birbirine çok yakın olduğu veri akışının durdurulduğu’ belirtildi. Ancak söz konusu açıklama hiç kimseyi tatmin etmedi. Önceki gün YSK Başkanı Sadi Güven ise AA’nın verileri nereden aldığını bilmediklerini, kendilerinin müşterisi olmadığını açıkladı. Bu açıklama kafaları daha da karıştırdı. AA verileri YSK’dan almıyorsa kimden alıyor sorusu gündeme geldi.

İŞTE AA’NIN ADIM ADIM KARARTMA OPERASYONU… http://tr724.wpengine.com/aa-rejimin-operasyon-ajansi/

AA ÇALIŞANI: SİSTEME GİRİŞ İZNİMİZ BİLE YOK!

DW Türkçe dün çok önemli bir haber servis etti. DW’nin AA’daki eski ve mevcut çalışanlardan edindiği bilgiye göre, AA’nın verilerini nereden aldığı bizzat çalışanlar tarafından da tam olarak bilinmiyor. Habere göre, çalışanların büyük çoğunluğunun seçim verilerinin aktarılması için kurulan teknik sisteme giriş izni bile yok. Bu gruba çoğu birim müdürünün de dâhil olduğu, verilerin sadece seçilmiş belirli kişiler üzerinden işlendiği belirtiliyor. Adının açıklanmasını istemeyen bir AA çalışanı şunları söylüyor: “Şu anda kimse bu verilerin nereden geldiğini bilmiyor. Bunu biz de kendi aramızda sorguluyoruz. Doğrudan teknik servis hallediyor ve eskiden bundan sorumlu olan haber masaları sadece yorum ya da değerlendirme yazıyor.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin