Silahlı kişilerce kaçırılan Zeybek’in eşine skandal cevap: Eşiniz devlette!

21 Şubat'ta eli silahlı kişilerce kaçırılan Salim Zeybek'den hala haber alınamadı. Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, memurlara kanunsuz emirleri uygulamama çağrısında bulundu. ,

Arabasının önü silahlı kişilerce kesilerek kaçırılan Salim Zeybek’in eşine, “Eşiniz devlette.” cevabı verildiği ortaya çıktı. İnsan Hakları Savunucusu HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, skandal cevabı, “Bu ne demek ya! Kaç tane devlet var?!” sözleriyle değerlendirdi. Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam ise kanunsuz emri uygulayan memurlara seslendi: “Sorumlu sizler olacaksınız!”

Eski BTK çalışanı Salim Zeybek, 21 Şubat’ta otomobilinin önünü kesen silahlı kişiler tarafından çocuklarının gözleri önünde kaçırıldı. O günden beri kendisinden haber alınamıyor. Eşi Fatma Betül Zeybek, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Aracın plakası ve görüntüsüne kadar her delili ilgili makamlara iletti ancak hiç bir işlem yapılmadı. Aksine geçtiğimiz haftalarda Fatma Betül Zeybek’in evi polislerce basıldı, arama yapıldı.

Salim Zeybek’in eşi Fatma Betül Zeybek’in tiwitleri, Cihangir İslam tarafından da paylaşıldı.

YASAL GÖZALTI SÜRESİ ÇOKTAN AŞILDI

44 gündür eşinden haber alamayan Fatma Betül Zeybek, önceki gün şahsi Twitter hesabından konuya ilişkin paylaşımlar yaptı. Yaklaşık 20 gün önce Ankara Esertepe Mahallesi’nde polis merkezine gittiğini ve eşi hakkında bilgi almak istediğini kaydeden Zeybek, ardından şu ifadeleri kullandı: “Yetkililere yaşadığımız olayı eşimin nasıl kaçırıldığını anlattım. Polisler ilk önce bana inanmadı, ‘nasıl böyle bir şey yaşanır’ diye şaşırdılar. Polislere Edirne Jandarma ve Emniyeti arayıp sorabileceklerini söyledim. Polisler bir kaç yeri aradıktan sonra yüz hatları değişti. Konuşmayı yaptıktan sonra görevli polis, ‘eşimin sağlığının iyi olduğunu, devlette olduğunu, benim eve gidip beklememi’ söyledi. Şimdi bu ‘devlet’ dedikleri neresi? Savcılık bir araştırma yapmıyor, aksine evimize polis yolluyor. Bir devlet nasıl kendi vatandaşını kaçırıp bilinmeyen bir yerde tutar. Eğer gözaltındaysa yasal gözaltı sınırı çoktan geçti. Eşimin nerede olduğu hakkında bize bilgi vermek zorundasınız.”

İnsan Hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, skandal cevaba tepkisi ‘devletin içinde kaç devlet daha olduğunu’ sorarak gösterdi.

GERGERLİOĞLU: KAÇIRILAN 6 KİŞİ NEREDE?

Konu HDP Milletvekili İnsan Hakları Savunucusu Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun da gündemindeydi. Fatma Betül Zeybek’in paylaşımlarını RT’leyen Gergerlioğlu, “Bu ne demek ya! Kaç tane devlet var, kac tane..!? Bu nasıl bir hal, devlet içinde devlet mi? Bu nasıl hal.! 6 kacırılan nerede ey devletim?” ifadelerini kullandı.

CİHANGİR İSLAM: MEMURLAR, SORUMLU SİZ OLACAKSINIZ!

Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam ise tepkisini şu paylaşımlarla gösterdi: “Gerçekten; Bu ne demek? “Eşiniz devlette, sağlığı iyi” demişler. Konum atın, konum! Memurlar, sizleri kullanıyorlar ve hiç birinin imzası yok bu uygulamalarda. Yazılı emir isteyin. Yoksa; Sorumlular, siz uygulayanlar olacak! Mevzuat böyle.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin