AA; Rejimin ‘operasyon ajansı’

HABER-İNCELEME | YUSUF DERELİ

31 Mart yerel seçimleri, bir haber ajansının demokrasi katliamıyla anılacak. Devletin ajansı olmaktan çıkıp rejimin operasyon aparatı haline gelen Anadolu Ajansı, bütün dünyanın gözü önünde milli iradeyi gasp etti. Seçim süreci boyunca rejimin propagandasını yaparak muhalefeti yok sayan AA, seçim gecesi yaptığı ‘karartma operasyonuyla’ Türkiye’nin demokrasi tarihinde ‘kara bir leke’ olarak yer almayı çoktan hak etti.

Önceki gece Türk demokrasi tarihinde bir ilk yaşandı; devletin haber ajansı rejimin operasyon aracı haline dönüşerek, milli iradeyi kelimenin tam anlamıyla gasp etti. AKP İstanbul İl Gençlik Kolları eski kurucusu Şenol Kazancı’nın başında bulunduğu AA, muhalefetin oylarını karartarak, resmen bütün dünyanın gözleri önünde operasyon yaptı. Seçim süreci boyunca siyasi iradenin aparatı haline gelen kurum, muhalefeti yerden yere vurmuştu. Tarafsız ve objektif olması gereken AA, bu tavrını seçim gecesi daha da ileri götürdü ve seçim sonuçlarına ilişkin veri girişini durdurarak muhalefetin oylarını kararttı.

İLK SONUÇLAR YILDIRIM HIZIYLA VERİLDİ

Sandıklar 17.00’da kapandı ve sayım başladı. Saatler 18.30’u gösterdiğinde sandıkların yüzde 10’dan fazlası açılmıştı. Yüksek Seçim Kurulu seçim yasaklarını 19.15’de kaldırdı. Ve AA, ilk sonuçları şimşek hızıyla vermeye başladı. İlk bir iki saatte açılan sandık oranı yüzde 40’ları geçti. İstanbul’da AA tarafından açıklanan ilk sonuçlarda Cumhur İttiifakı’nın adayı Binali Yıldırım, Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu’nun 5-6 puan önündeydi. Takriben 20.30’a kadar AA’nın veri akışı kesintisiz sürdü. Yıldırım’la İmamoğlu arasındaki fark ise 4-5 puanda tutuldu.

İMAMOĞLU’NDAN İLK UYARI: YAPMAYIN!

Saat 20.30 sıralarında Ekrem İmamoğlu ilk kez kameralar karşısına geçti ve AA’yı manipülasyon yapmakla suçladı. Ardından kendi veri tabanlarındaki verileri tek tek açıkladı. İmamoğlu, “Kendi sistemimizde veriler yüzde 27,6 girişimiz var. Oyum yüzde 53,2. Binali Yıldırım yüzde 44. Karşı tarafta ani bir veri artışı var.” dedi. Partililere ise ‘sandıkları terk etmeyin’ çağrısında bulundu.

AHLAKLI OLUN, GÖREVİNİZİ YAPIN!

Ekrem İmamoğlu’nun ilk açıklaması AA’yı yavaşlattı ama durdurmaya yetmedi. AA, manipülatif verilerle seçimi ‘oldu bitti’ye getirmeyi sürdürdü. Binali Yıldırım’la Ekrem İmamoğlu arasındaki fark ise AA’nın verilerinde bile yüzde 2,5’lara kadar düştü. Bunun üzerine İmamoğlu tekrar kameraların karşısına geçti: “Son verimiz açılan sandık oranı yüzde 36,5. Bizim veri tabanımızda 52,2’si Ekrem İmamoğlu. Benim açıklamamdan sonra AA’nın veri girişi azaldı. Manipülasyon var. YSK’yı göreve çağırıyorum. AA’yı ahlaklı bir duruşa davet ediyorum.”

AA VERİ AKIŞINI DURDURDU

Ekrem İmamoğlu ve ekibinin ‘ıslak imzalı’ tutanaklara sahip olması AA’nın elini kolunu bağladı. Sandıkların açılma oranları arttıkça manipülasyon alanı da daraldı ve saat 23.20’den sonra AA, veri girişi yapmayı durdurdu. Zira İmamoğlu, Yıldırım’ı yakalamış, hatta geçmişti. AA’nın son verilerine göre İstanbul’da açılan sandık oranı yüzde 98.8, Yıldırım’ın oy oranı yüzde 47,80, İmamoğlu’nun oy oranı ise yüzde 47,65’di. Ve AA bu saatten sonra gazete ve televizyonlara saatlerce hiç bir veri akışı sağlamadı. AA, ‘alandan veri alamadıkları için giriş yapamadıklarını’ açıkladı. Nasıl olmuşsa Yıldırım, 5-6 puan öndeyken gelen veriler, İmamoğlu rakibini yakalayınca kesilivermişti!

AA: GEÇERSİZ OYLAR SAYILACAK!

İlerleyen saatlerde herkesin veri girmesini beklediği AA, manipülatif haber servisleri yapmaya devam etti. İstanbul, Ankara başta olmak üzere iktidarın kaybettiği yerlerde ‘geçersiz oyların’ sayılacağı belirtiliyordu haberde. İstanbul’da 230 bin geçersiz oy vardı.

İMAMOĞLU: KAZANDIĞIMI BİLİYORUM

AA’nın veri akışını durdurması üzerine gece yarısı Ekrem İmamoğlu, yeniden kameraların karşısına geçti. Hedefinde yine AA vardı: “Bir yerden haber mi bekliyorsunuz, kaygınız mı var? Bu bir demokrasi sürecidir. Bu bir parti meselesi değildir. Bu Türkiye’nin demokrasi meselesedir. Kazandığımızı biliyorum ama bunu açıklamak benim devlet adamlığıma yakışmaz. Çok net söylüyorum yüzde 80’ı bir miktar aşmış olan kendi imzalı tutanaklarımız üzerinden girilmiş veriler; şu anda bizim oyumuz yüzde 50.36’dır, rakibimzin oyu yüzde 46.70’tir.”

YSK: İMAMOĞLU ÖNDE GİDİYOR

Ve AA’nın verilerinin ‘yanlış’ olduğu bizzat Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklandı. YSK Başkanı Sadi Güven, saatler süren suskunluğunu, kamuoyunun baskısı üzerine sandıklar kapandıktan yaklaşık 18 saat sonra bozdu. Güven, “Ekrem İmamoğlu 4 milyon 159 bin 650 oy, Binali Yıldırım da 4 milyon 131 bin 751 oy almıştır.” dedi. Söz konusu rakamlar İmamoğlu’nun açıkladığı rakamlarla örtüşüyordu. Anadolu Ajansı ancak YSK’nın açıklamasından bir ka saat sonra yeni veri girişi yaptı ve İmamoğlu’na ‘başkanlığı’ verdi!

AA VERİLERİ NEREDEN ALIYOR BİLMİYORUM

Sadi Güven’in şu sözleri ise dikkat çekiciydi: “Anadolu Ajansı benim müşterim değil. Benden veri almıyor. Nereden alıyor bilmiyorum. Anadolu Ajansı akşam yüzde 90’ları gösterdiğinde ben sisteme daha veri girişine yeni başlamıştım.” Dikkat buyurun; YSK veri girişine yeni başladığında, AA açılan sandık oranını yüzde 90 olarak açıklıyor! Bu nasıl mümkün olabilir?! Başında bir dönem Erdoğan’ın danışmanlığı görevini de yürütmüş olan Şenol Kazancı’nın bulunduğu AA, tarihe seçimi karartmaya çalışan, milli iradeyi gasp eden, demokrasiyi katleden bir kurum olarak geçti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin