Her bayram bir aynadır!

YORUM | NACİ KARADAĞ

“Bayramda Bodrum plajları yazı aratmadı” diye başlık atacak yine havuzun seküler kesimi ve Ergenekon ortakları. Magazinciler sahil şeridindeki plajlardan manzaralarla süsleyecekler ön tarafında kan gövdeyi götürdü, acemi kasap ile doldurdukları arka sayfaları.

Bankalar, çikolata ve şeker markaları televizyon reklamlarında yaşlı insanları gösteriyorlar. Hepsi pencerede, soluk perdenin ardında gözleri yolda çocuklarının, torunlarının bayram ziyaretine gelmesini bekliyor hüzünle.

Bütün ikazlara rağmen, birçoğu dikkatsiz araç kullanmadan dolayı trafik kazaları yaşanıyor daha bayram başlamadan. Hatalı sollama, uyuklama, şerit ihlali, aşırı hız vs. Bilmiyoruz bu bayram trafik

Tek günün bilançosunu geçiyor haber ajansı: 24 ölü, 87 yaralı…

Camide hocalar diyanetten ellerine uzatılan kağıtlarda, “İçkili yerden alınan kurban caiz olmaz” dediler. Milli kumar, milli içki üreten devletten maaş alan iktidarın din kurumu alkol satan yerlere ambargo uygulamanın ne kadar dini bir şey olduğunu anlatmaya çabalıyor. Elbette hırsızlığı, ahlaksızlığı, kanunsuzluğu, zorbalığı yine görmezden gelecek cami imamlarımız.

Bir de kurban kazalarımız yaşanacak bittabi. Klasiklerimizden zira… Acil servisler acemi kasapların başta kendi kendilerini yaralama sonucu oluşan kazazedelerle dolup taşacak.  Acemiler sadece kendileri için değil, çevresindekiler için de tehlike oluşturacaklar. Koyunu keserken kendi kulağını doğrayan kasap gördü bu gözler. Acizane ikazımız acemi kasapların yanında duran refaketçilere; çok yanaşmayan bayramlık kasaplara.

Tosunlar firarda seri filminin bilmem kaçıncısı da girecek vizyona. Bir önceki paragraftaki kahramanların elin “fıyttıran” kurbanlık tosunlar can havliyle yollara atacaklar kendileri. Mahalleliye eğlence çıkacak ama cahillik bu anlarda da ön plana çıkıp hayvanlara olmadık eziyeti yapacak acemi

Telsiz anonslarında ‘kaçan tosunun eşkâli’ verilecek gün boyu.

Havuz bayram yalakalıklarını kuşanacak, laikçi tayfa klasik hayvansever kostümüne bürünecek bu bayramda da. Trafik lambasına asılarak derisi yüzülen hayvan görsellerini sol-laik cephenin mevkutelerinde, iktidar partisinin bilmem hangi ilçesinin sol taşikardisini bile bayramlaşma haberi olarak verecek havuz güruhu. Tabii “Deniz kana boyandı, sokaklar kan gölü”  vs… türü haberleri eski holding yeni havuzun orta sahası medya vermeye devam edecektir.

İyilikten nefret eden kitlenin tüm düşmanlığına ve kıyımına rağmen iyilik peşinde olanlar ellerinden geldiğince çırpınacaklar elbette.

Time To Help türü dernekler karınca kararınca ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak kurbanları. Tatilcinin boş plaja koşma coşkusuna denk bir coşkuyla koşacaklar ismini zor hatırlayacağımız beldelere.

“Bana bayramda ne yaptığını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim!” diye bir atasözümüz var mıydı, hatırlamıyorum şimdi…

Her bayram olduğu gibi bu bayramı da hayatınızın, imanınızın, inancınızın aynası olarak görmek imkanınız olacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin