HDP’ye bir çift sözüm var, umarım anlarlar

YORUM | TARIK TOROS 

Türkiye televizyonlarında HDP’li olmadan HDP’nin tartışıldığı garabeti yeni değil.

7 Haziran 2015’te bu yasak kondu.

Önce belediyelerine kayyım atandı.

Ardından eş genel başkanları, milletvekilleri tutuklandı.

Kabul edelim, negatif tüm propagandaya karşın HDP, ülkenin üçüncü partisi olma iddiasını bugüne kadar sürdürebildi.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Sır değil:

Yerel seçimlerde İstanbul ve Ankara’yı kaybeden AKP-MHP iktidarının, karşısında geriye düştüğü muhalefet blokunu bölmesinin tek yolu, HDP’yi ve seçmeni ayrıştırmak.

Muhalefet blokunun iktidarı devirebilmesinin tek yolu da HDP’yi dışlamamak.

Bu kadar basit.

***

Partinin terörize edilmesinde son aşamaya geçildi.

AKP’li Mehmet Özhaseki’nin HDP seçmenini kast ederek “Lanet olsun onlarına oylarına, Allah belasını versin onların oylarının” demesinin altında bu yatıyor. Elbette, o oylarla belediyeleri kaybetmenin kuyruk acısı da var.

Konu tamamen siyasi.

Operasyonlar arttı, parti örgütlerine nefes aldırılmıyor, başarısız rehine kurtarma harekatı bile zafer olarak sunulup şehitlerin hesabı HDP’den soruluyor.

***

HDP 2015 yılına kadar AKP’yle çözüm sürecini yürüttü.

Devlet onayıyla İmralı turları düzenlendi.

Memlekete “bahar havası” gelmişti, Şivan Perwer sınırın bu tarafına geçmeye ikna edilmiş, Erdoğan bir yanına onu diğer yanına İbrahim Tatlıses’i alıp mitingler yapmıştı.

“Görülmüş” Öcalan mektupları meydan meydan okunuyordu.

2013-2015 geçişinin puslu atmosferinde bunun “yalancı bahar” olduğunu görmemek için kör olmak gerekirdi. Gelgelelim, insanlar inanmak istedi.

***

6 sene sonra…

HDP eş genel başkanı Pervin Buldan çıktı TBMM kürsüsünde dedi ki:

-Çözüm sürecinde bizlere neler vaat edildiğini yeri zamanı geldiğinde söylemezsek namerdiz. (23 Şubat 2021)

Daha neyi bekliyorlar anlamak mümkün değil tabi.

Bu açıklamadan hemen sonra 5 HDP’li milletvekili hakkında daha soruşturma açıldı.

HDP, ne parlamentoda ne de dışında politika üretebiliyor.

Kürt siyasal hareketinin son 6 senede tek başarısı, iktidara büyükşehir belediyelerinde kaybettirmek oldu.

Orada da cezaevinden gelen mesaj etkiliydi: Öcalan’ın değil, Demirtaş’ın mesajı.

***

Cemaatle mücadelede, AKP unsurlarının kimi fotoğrafları ve ilişkileri üzerinden “siyasi ayak” tuzağına HDP de düşmüştü.

Şimdi, kendileri bizzat AKP’lilerle fotoğraflarını gösterip “Hepsi sizin talebiniz ve onayınızla oldu” savunmasına sığınıyor. Kandil’i “izinli” ziyaret fotoğrafları dahil.

***

Ne çare, Demirtaş davasını “fetö”ye bağlayan Kürt siyaseti, PKK söz konusu olunca “terör” olgusuyla sınanıyor ve samimiyeti sorgulanıyor.

Üzgünüm, beklediğin saygının asgarisini muhataplarından esirgememen icap ediyor.

***

Peki hiç mi iyi bir şey yok?

Var elbette.

Sistematik soykırımın bu aşamasında…

Sıra 6 milyon HDP seçmenine gelince toplum “bi dakka” dedi.

Tepkiler, nefret suçu işleyen ve önceki tüm icraatlarından yargılanacak AKP’li Özhaseki’ye dahi geri adım attırdı.

Tek iyi şey bu.

2 YORUMLAR

  1. “Kayserili” Karakebap’a (1974 sonrası Özhaseki oldu) geri adım attıran, Kürt seçmeninden alacağı oyların hesabıdır bu bir.

    İkincisi “Biz bela okumayız; Allah, “Allah belasını versin” diyenlerin belasını versin” diyen “mantık engellilerin” (bu tabiri “zeka özürlü” yerine daha anlamlı buluyorum), işlerine gelmeyince “Allah bu oyların belasını” versin duasıyla açık vermiş olmasından kaynaklanıyor.

    Benim duam, Allah benim de bütün Müslüman kardeşlerimin de basiretini açsın…

    Eğer varlığımız, eylemlerimiz, düşüncelerimiz hak ve hakikatın insanlık üzerini bir güneş gibi gibi aydınlatmasına hizmet etmeyecekse… her türlü engeli aradan kaldırsın.

    Hidayet kabil olanlara hidayet etsin; kendi için hidayet dileyenlere hidayet etsin; Murad-ı İlahi hidayet ise hidayet etsin… Aksı halde yine O’na havale…

  2. Sonucta oyundaki buyuk resim, kurtlerle turkleri bolup her iki toplulugu islamiyetten uzaklastirmak ve kendi yonetimlerine almak, cenabı hakkın terbiyesinde yonetilme ihtiyacı olmayan topluluk insa etmesi sebebiyle islama (davayı rurubiyete ) karsı bu mucadeleyi vermelerinin, yonetme ve suistimal etme sehvetiyle yanıp tutusanların bunun pesinde olması kadar anlasılır bir sey yok, Artık gorulup biliniyor ki, HDP ve AKP bu maksatta birlesmis gorunuyorlar bu sebeple kavga ediliyormus zulmediliyormus gibi gorunuyor ama iki tarafta bu konuda cok istekli. PKK ayrıstırıcı darbeyi yapiyor HDP yonetmeye hazırlanıyor magdur edebiyatı yapiyor, kendince kurt halkını kandıracak, aynı kobane olaylarında oldugu gibi; erdogan rayban gozluk ile akcakaleden aynel arab icin dustu dusecek konusması yaptı , ardından demirtas kanter icinde ayaklanma cagrisi yaptı sonuc; olumler gasplar talanlar yakıp yıkmalar ardından ne oldu davutoglu kamu duzeni pazarlık konusu degildir deyip terorle mucadele yasası cıkartıldı fakat ne ilginctir ki bu yasalar teror orgutu ilan edilen cemaatin kurumlarına mulklerine akın ipegin bugun tv ve gazetesine cokulmek icin kullanıldı. AKP ve HDP aynı proje olan bir elmanın iki yarısı gibi bir sey, gayet tabi samimi olarak HDP icinde siyaset yapmaya calisan bazı siyasetcileri ayrı tutuyorum. eminimki simdi HDP icinde tutuklananlar bu samimi zararsiz insanlardır. Aynı AKP nin vitrinini once duzgun insanlarla doldurup sonra onları 3 yıl kuralı ile dıslayıp attıkları gibi. İşi gucu plan yapıp tuzak kurmak olanlar herseyi cok onceden tezgahlıyorlar. Bu durumda kotulukle isi olmayanların sıgınacagı tek kale ” nasbinallahu venilmelvekil ” kalesi kalıyor. Bunlarla ancak cenabı allah baseder, tabiki bu sıgınmanın sartı olan onun terbiye dairesi icinde hareket etmek. Allah sonumuzu hayr etsin

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin