HDP: Bu yeni ve açık bir siyasi darbedir, susmayacağız durmayacağız

İçişleri Bakanlığı’nın 31 Mart’ta seçilen üç büyükşehir belediye başkanını görevden alma kararları sonrası HDP Merkez Yürütme Kurulu toplandı ve sonrasında bir açıklama yaptı.

‘Susmayacağız, durmayacağız…’ başlıklı yazılı açıklamada “Bu yeni ve açık bir siyasi darbedir” denildi.

Kürt halkının siyasi iradesine dönük açık ve düşmanca bir tutum sergilendiği  belirtilen açıklamada, “İçişleri Bakanlığı hak ve özgürlüklerin gasp edilmesinin, provokasyonların, demokrasinin zerresini bile bırakmayan karar ve uygulamaların tetikçisidir ve bir darbe odağıdır.” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde kayyumlar tarafından yönetilen belediyelerde birçok yolsuzlukların yaşandığı savunuldu ve görevden alınan Diyarbakır, Mardin, Van belediye başkanlarının iddia edilen yolsuzlukları ortaya çıkaracak adımlar attığı ifade edildi:

“Bakanlık, kayyımların yolsuzluğu ortaya çıksın istemiyor”

“Bu iktidar ve İçişleri Bakanlığı geçmiş kayyım döneminde yapılmış olan yolsuzlukların ve usulsüzlüklerin ortaya çıkarılmasını, halkın kaynaklarını çalıp çırpan kayyımların rezilliklerinin ortaya saçılmasını hazmedememiştir. Yerelde de asker ve sivil bürokrasi bu yolsuzluk düzeninden beslendiği için kayyımlar döneminin destekçisi olmuştur.”

HDP MYK açıklamasında parti üyelerine ve belediye çalışanlarına yönelik bir gözaltı operasyonunun da yürütüldüğü belirtilerek yaşananlar ‘irade gaspı’ olarak nitelendi:

“Bu iktidarın zerre kadar demokratik meşruiyeti kalmamıştır. Halkın iradesini gasp etmek, seçim sonucunda sandıkta kazanamadıklarını devlet şiddeti, zoru ve hilesi ile gasp etmek bu iktidarın, AKP-MHP ittifakının bir olağanı olmuştur. Bu uygulamaları halkımız asla kabullenmeyecektir. Daha önceden olduğu gibi iradesine, seçilmişlerine, partisine sahip çıkacaktır.”

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmasına CHP’den de tepkiler geldi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Özel görevden almaların ‘iktidarın kendi varlığını tartışmaya açmak’ olduğunu yazdı. AKP iktidarının demokrasiyi değil faşizmi tercih ettiğini dile getirdi.

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, kayyım atamalarının ‘demokrasi ve demokratik teamüllerle izah edilemeyeceğini’ belirtti.

CHP Gençlik Kolları da belediye başkanlarının görevden alınmasını ‘halkın iradesine yapılan bir darbe’ olarak tanımlayarak tepki gösterdi. Örgütün Twitter hesabından yapılan ve CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz imzalı açıklamada kararı tanımadıkları kaydedildi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin