Hacıyatmaz…

YORUM | ALPER ENDER FIRAT 

Şimdiki günah keçisi Berat Albayrak. Recep T. Erdoğan kendisinin bizzat sebep olduğu Türkiye’nin ekonomik iflasını, damadının üzerine yıktı. Şimdi bütün herkes semeri dövmenin keyfini yaşıyor. Ülkeyi iyiye götüren yaprak kıpırdamasının bile kendisinden kaynaklandığını iddia eden Recep T. Erdoğan kötü olan hiçbir şeyin mesulü olmamaya kaldığı yerden devam ediyor.

Bu tam bir hacıyatmazlık hikayesi…

Gerçeği istediği gibi büken, tahrif eden, değiştiren, başkalaştıran, kendi yalancı dilini herkesin dili haline getirebilen bir “Abdülcanbaz” var karşımızda.

Ülkedeki bütün iyiliklerin kendisinden, bütün kötülüklerin başkalarından kaynaklandığını kendisinin söylemesi, buna göre davranması normal karşılanabilir. Garip olan ona muhalif olduğunu söyleyenlerin bunu hemen içselleştirmesi ve buna göre davranmasıdır.

İktidara geldiğinden bu yana bütün problemleri yükleyecek, ona fatura edecek birilerini hep buldu. Bunu herkes görüyor ama konuşurken, davranırken, siyasi tavır alırken tam da onun istediği gibi davranmaktan geri durmuyor.  

Ana muhalefet partisinin, karşı çıktığı bütün politikalara “ama bu bir fetö projesidir” sözleriyle başladıklarını hatırlayalım. Yani muhalefetin siyaset yapma biçimine bakınca zannedersiniz ki ülkede son derece iyi niyetli, masum, kalbinde hiçbir kötülük taşımayan bir cumhurbaşkanı var, bilmeden, farkında olmadan bir ‘fetö’ projesini hayata geçirecek, bu noktada muhalefet hemen araya girip kamuoyunu aydınlatıyor.

Muhalefetin diline baktığınızda bu ülkedeki bütün problemler Erdoğan dışında birileri tarafından çıkarılıyor. Böyle olunca Erdoğan hem arzusunu yerine getirip ülkeyi istediği şekle sokuyor, hem de yaptıklarının faturasını her zaman başkasına ödetiyor. Herkesin gözünün önünde soykırıma uğrayan Cemaat de hem soykırımı hak etmiş oluyor hem de katledilirken bile ülkedeki bütün kepazelikler ona fatura ediliyor.

Şimdi soralım, bugünkü ekonomik iflas sadece Berat Albayrak’ın beceriksizliği yüzünden mi oldu? Evet, Albayrak’ın hiçbir vasfı olmadan, sadece damat olduğu için bakan olduğunu herkes biliyor. Ama Berat’ın yerinde kim olursa olsun ülkeyi bu bataklıktan kurtaramazdı. Dünyanın herhangi bir ülkesinde bu kadar irrasyonel siyasete ekonomi dayanabilir mi? Dünyanın hiçbir hazinesi bu denli hırsızlıklarla baş edemez. Ülkedeki ekonomik iflasın tek bir müsebbibi vardır o da bu entegre hırsızlık sistemini kuran ve onun haricine çıkılmasına asla müsaade etmeyen Recep T. Erdoğan’dır.

Muhalifler bunu tartışacakları yerde, Erdoğan’ın hacı yatmaz numarasını yiyor ekonomideki bütün kabahati Berat Albayrak’ın üzerine yıkarak asıl faili kurtarıyorlar. 

Ülkedeki bütün iç dinamikler bu hacıyatmaz politikanın dışına çıkamıyor, belki çıkmıyor. Gün sonunda “Abdülcanbaz”ın, önlerine attığı yemi mutlaka yiyor, onun gösterdiği yeni düşmanı hınçla paramparça ediyorlar. 

Türkiye’de demokrasinin gelişmemesinin en önemli nedeni iktidarın ceberut politikalarından çok muhalefetin demokratik mücadele yöntemlerini bilmiyor olmasıdır. Tarihi gerçekler, demokrasiyi iktidarların değil muhalefetin geliştirdiğini gösterir. Ülkede demokrasi gelişmiyor, demokratik teamüller dikiş tutmuyorsa bunun asıl sorumlusu iktidarlar değil muhalefettir.

1 YORUM

  1. Karsimizda bir “kahraman’ var…damadini bile ulke mrnfaayi icin “feda etti”!!!
    Tabii ki hayir…karsimizda bir “narsist hokkabaz” var…kendisinden baska hickimseyi ama hickimsyi dusunmeyen…torunlarini dahi…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin