‘Güvenlik soruşturması’ hukuksuzluğuna, mahkeme ‘dur’ dedi

İngilizce öğretmeni Tülin Turan, İzmir’deki bir özel okulda çalışmak için sözleşme imzaladı ancak güvenlik soruşturması nedeniyle iş başı yapamadı. Konu yargıya taşındı. Turan için herhangi ‘olumsuz durum bulunmadığı’ kanaatine varan mahkeme, kararında, “İşlemin uygulanması halinde davacı açısından mesleki ve ekonomik yönden telafisi güç zararların ortaya çıkacağı açıktır.” ifadelerine yer verdi.

Hatay’da özel bir kurumda yıllardır öğretmenlik yapan Tülin Turan İzmir’e taşınınca mesleğini ‘güvenlik soruşturması’ nedeniyle yapamadı. Gazete Duvar’ın haberine göre, İzmir Güzelbahçe’deki özel bir okulda İngilizce öğretmeni olarak başvuruda bulunan Turan sözleşmeyi imzaladı. Ancak okul ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında süren yazışmalardan sonra Turan göreve başlatılmadı. Gerekçe, Güzelbahçe Kaymakamlığı’nın, Turan hakkında terörle mücadele şubesindeki kaydını göstererek Turan’ın başvurusuna olumsuz cevap vermesi.

MAHKEMEYE BAŞVURDU

Turan bu gelişmenin üzerine avukatı Nedim Değirmenci’yle birlikte İzmir 2’nci İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Yaptığı başvuruda, ‘Güzelbahçe Kaymakamlığı tarafından yapılan işlemin hukuka aykırı olduğunu, yasa dışı faaliyette bulunmadığını ve hakkında verilmiş bir disiplin cezasının bulunmadığını’ söyleyerek yürütmenin durdurulmasını istedi. Aleyhinde hazırlanan dosya için, “Hangi kriterlere göre hazırlandığı belli olmayan ve somut bir tespit içermeyen raporun esas alınarak işlem tesis edilmesi hukuka aykırıdır.” dedi.

SOMUT BELGE YOK!

Mahkeme ilgili yerlere yazdığı yazı sonucunda, Turan hakkında ‘hukuken kabul edilebilir somut bir belge ve bilginin olmadığını’ söyledi. Yapılan güvenlik soruşturmasının olumsuz olarak değerlendirilmeyeceğini açıklayan mahkeme, yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Mahkeme, kararının gerekçesini ise şöyle açıkladı: “Hukuka aykırılığı tespit edilen dava konusu işlemin uygulanması halinde mesleğin icra edilememesi sonucu davacı açısından mesleki ve ekonomik yönden telafisi güç zararların ortaya çıkacağı açıktır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin