24 bin TL yardım bekleyen mağdur çiftçi, 201 TL ile yetinecek!

Eskişehir’de geçtiğimiz haziranda yaşanan selde 2 bin 179 çiftçiye ait 114 bin 57 dekar arazi zarar gördü. Zararın toplam maliyeti 53 milyon TL olarak açıklandı. Ancak AKP hükümeti, 440 bin TL yardım yapma kararı aldı! 24 bin TL yardım bekleyen çiftçi, 201 lira ile yetinecek!

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 2020 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Eskişehir’deki çiftçilerin yardımlarının ödenip ödenmediğini sorması üzerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Eskişehirli sel mağduru çiftçiler için AFAD’a 440 bin TL ödenek aktarıldığını söyledi. Çakırözer, devletten ortalama 24 bin TL afet yardımı bekleyen çiftçilerin, açıklanan tutar ile 201 lira ile yetinmek zorunda kalacaklarına dikkat çekti.

ÇİFTÇİYLE DALGA GEÇİYORLAR

Sel felaketi sonrasında bölgedeki ilçeleri ve köyleri tek tek dolaşan Çakırözer, “Sorumluluk sahipleri zarar gören çiftçiyle dalga geçiyorlar. O selden 2 bin 179 çiftçimize ait 114 bin 57 dekar arazi zarar gördü. Bu valiliğin raporu. Ama Cumhurbaşkanlığı sadece üç ilçe için ödenek veriyor. Diğerlerini görmezden geliyor. Eskişehir’de daha geçen yılın tohum destekleme ödemeleri yapılmadı. Üstüne haziran ayında sel vurdu. Aralık ayı geldi ancak bansedilen 440 bin TL de ödenmedi. Çiftçi çaresizlik içinde ortada kaldı. Borcu borçla döndürmeye çalışıyor. Bu çiftçiden nasıl üretim bekleyeceksiniz?”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin