Güney Afrika, Mozambik sınırında çatışma: İki polis öldürüldü

HABER | TÜRKMEN TERZİ, JOHANNESBURG

Güney Afrika Ulusal Savunma Gücü (SANDF) askerleri ile Mozambik sınır polisi arasında çıkan çatışmada iki veya dört Mozambikli polisin öldüğü söyleniyor. Güney Afrika’da dün öğleden sonra medyaya yansıyan bilgilerin ardından açıklama yapan SANDF, olayın ayrıntıları hakkında fazla bilgi vermezken, çatışmanın Pazar günü öğleden sonra Kwazulu- Natal eyaletinin kuzey bölgesinin Mozambik sınırında gerçekleştiğini bildirdi.

Olay üzerine Güney Afrika ve Mozambik’in soruşturma başlattığı bildirildi. Mozambik polisi ise yaptığı açıklamada, ölü sayısının iki olduğunu, Pretoria hükümeti ile Mozambik’in ortak soruşturma başlattığını belirtti. Güney Afrika ordusunun resmi bildirisinde şöyle dendi: “Askerlerimiz, bu olay meydana geldiğinde sınırda rutin devriyelerini yürütüyorlardı… bu çatışmanın detaylarına ve neden gerçekleştiğinin detaylarına henüz tam anlamıyla ulaşamadık.”

Tuğğeneral Mafi Mgobozi TR724’e telefonda yaptığı açıklamada ise, çatışmanın gerçekleştiği alana gönderilen soruşturma ekibinin döndüğünü, en kısa zamanda Güney Afrika’dan üst düzey bir heyetin Mozambik’e gidip, Mozambikli yetkililerle son durumu görüşeceğini söyledi. Tuğğeneral, olayın ayrıntıları ve ölü sayısı hakkında bilgi vermekten kaçınarak şunları ekledi: “Şu anda sadece resmi bildiriden fazlasını söyleyemem. Güney Afrikalı askerlerden hayatını kaybeden yok, Mozambik tarafından ölü sayısını ancak Maputolu yetkililer verebilir”. Öte yandan Mozambik televizyonları iki sınır polisini öldüğünü doğrularken, Mozambik polis söscüsü Juarse Martins de, “Ölenlerin ikisi de Mozambikli polis üyeleri. Polis teşkilatımız ve Güney Afrikalı mevkidaşları bu olaya sebep olan gerçek nedenleri belirlemek için ortak bir toplantı düzenliyor” dedi.

Mozambik’in 1977-1992 yılları arasında devam eden iç savaşında yüzbinlerce insan Güney Afrika’ya sığınmıştı. Son yıllarda ise daha çok ekonomik nedenlerden dolayı çok sayıda Mozambikli ve başka Afrika ülkelerden gelen insanlar tehliklei Kruger Ulusal Parkı’nı geçerek Güney Afrika’ya sığınıyor. Bir çok sığınmacı Kruger’de aslanlara yem olur. Mozambikliler ayrıca sınırdan yaşadığı yollarla Güney Afrika’ya geçip lüks arabaları çalıp, Mozambik’te sattığı için iki ülke güvenlik güçleri karşı karşıya gelebiliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin