Güneş parlattı, Galatasaray meyvesini yedi 

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK 

Şenol Güneş, uzun teknik adamlık kariyeri boyunca sadece 2 kez şampiyonluk sevinci yaşamasına rağmen Türk futboluna kazandırdığı yıldızlarla diğer meslektaşlarına büyük fark attı. Güneş sadece yerli yıldızları parlatmadı. Kariyeri sarsıntıya giren yabancı oyuncular da Şenol Güneş’le kendini bulup, yeniden eski günlere döndü. Bu isimlerden biri de Hollandalı Ryan Babel. Kariyeri önlenemez bir şekilde aşağıya doğru inen Babel, Güneş’le kendini bulmakla kalmadı, uzun sayılacak bir aradan sonra yeniden milli takım kadrosunda yer buldu. İlginç olan ise, Güneş’in parlattığı bir yıldızın daha yeni adresinin Galatasaray olmasıdır.

Türk futbolseverlerin 2013’ten bu yana yakından tanıdığı bir isim olan Ryan Babel, henüz 12 yaşındayken kendini Ajax’ın ünlü alt yapısında buldu. 6 yılın sonunda 18 yaşına geldiğinde A takım kadrosuna katılan Babel, Ajax’ta 2004-07 arasında 73 maçta ter döküp, 13 gole imza attı. Temmuz 2007’de 21 yaşında Liverpool yolunu tutan Babel için ödenen bonservis ücreti 17,2 milyon Euro oldu. Ada’da ilk 3 sezonunda formayı kapan Babel, Liverpool’daki 4. sezonunda gözden düştü. 4 yılın sonunda Liverpool’a veda edip Bundesliga takımlarından Hoffenheim’in yolunu tutarken, bonservis ücreti 7 milyon Euro idi. Liverpool formasıyla çıkılan 91 maçta 12 gole imza attı.

Bundesliga’da geçen iki sezonun ilki Babel için sıkıntılı geçmesine karşılık ikinci sezonunda formayı kapmayı başardı. Ancak iki sezonda çıktığı 46 maçta attığı 5 gol, Babel’in Hoffenheim’de kalmasına yetmiyordu. Temmuz 2013’te 6 yıl aradan sonra yeniden futbola ilk başladığı kulüp Ajax’a dönen Babel için eski kulübü bonservis ödemedi. Bir sezon boyunca 16 maçta şans bulan Babel, 4 gole imza attı. Yaşadığı sakatlıklardan dolayı formasından uzak kaldığı maçların sayısı artıyordu.

Babel’in yolu 2013’te Türkiye’ye düşerken, takımının adı Kasımpaşa oldu. Kasımpaşa bedelsiz kadrosuna kattığı Hollanda yıldızdan maksimum verim aldı. Premier Lig ve Bundesliga tecrübesi ve Ajax’ın alt yapı katkısına futbol becerisini ekleyen Babel, Kasımpaşa formasıyla iki sezonda 59 maça çıkıp 14 gole imza attı. Kasımpaşa’da geçen iki sezonun ardından 2,5 milyon Euro bedelle Arap Emirlikleri’nden Al Ain yolunu tutan Babel, hepi topu 8 maçta forma buldu. 30 yaşında kariyeri sönme noktasına gelmişti. Eylül 2016’da Arap Emirlikleri ligine veda edip La Liga takımlarından Deportivo La Coruna yolunu tuttu ama İspanya günleri de hiç iç açıcı geçmedi. 11 maç ve 4 gol İspanya döneminden geriye kalan oldu.

Ocak 2017’de Babel bir kez daha rotasını Türkiye’ye çevirdi. Bu kez takımının adı Beşiktaş’tı. Ara transferde bedelsiz geldiği Beşiktaş’ta Şenol Güneş’le yeniden kendini buldu. Çıktığı 18 maçta 4 gol attı. Beşiktaş performansı Hollanda milli takımı yetkililerinde dikkatini çekiyordu ama henüz kadroya çağrılacak performansa ulaşamamıştı. 2017-18 sezonunda Beşiktaş’ın değişmezleri arasında yerini alan Babel, tam 6 yıl aradan sonra Hollanda milli takımından davet aldı. Milli formayı en son kasım 2011’de giyen Babel’i, teknik patron Dick Advocaat ekim 2017’de yeniden kadroya dahil etti. 6 yıl sonra milli davet alan Babel, ”Yıllardır milli takımdan uzağım. Buradaki oyuncularla birlikte oynama fırsatı bulamadım. Doğruyu söylemek gerekirse neredeyse kadrodaki hiç kimseyi tanımıyorum” diyordu. Babel, Al Ain’i sadece maddi gerekçeden dolayı gittiğini, Kasımpaşa döneminin ise milli formadan kendini uzaklaştırdığını itiraf ediyordu.

Beşiktaş performansı Babel’i sadece milli takıma döndürmüyor, birçok kulübünde yeniden Hollandalıyı göz hapsine almasını sağlıyordu. Ocak 2019’da Premier Lig kulüplerinden Fulham’a 2 milyon Euro bedelle transfer olan Babel’in 2 yıllık siyah-beyazlı macerası sona erdi. Beşiktaş formasıyla çıktığı 89 maçta 29 gole imza attı. Fulham formasıyla ise yarım sezonda 16 maça çıkıp 5 gol attı. Sezon sonunda Fulham lig düşünce serbest kaldı.

Serbest kalan Babel yeniden rotasını Türkiye’ye çevirdi. Bu kez adresi Galatasaray olacak. İmza için herşey hazır. Sarı-kırmızılar 4 yıl Süper Lig tecrübesi olan Babel’i bedelsiz kadrosuna katacak. Yabancı oyunculardan sadece Babel, Şenol Güneş’le yeniden milli takıma dönmedi. Mario Gomez ve Tosic de Şenol Güneş’le yeniden milli takıma döndü.

Güneş’in parlattığı yıldızlardan en fazla faydalanan kulüp ise Galatasaray oldu. Burak Yılmaz, Şelçuk İnan, Umut Bulut ve Engin Baytar, Şenol Güneş sayesinde yeniden yıldız oldular. Bu oyuncuların yıldızı parladıktan sonraki durağı ise Galatasaray oldu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin