Libya: Hava sahası Türk uçaklarına kapatıldı, ülkedeki tüm Türkler tutuklanacak

Libya’nın doğusunu kontrol eden Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu (LUO), hava savunma sistemlerinin Trablus’ta BM destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) ait bir insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı. Açıklamada, İHA’nın Türkiye’de üretildiğini belirtildi. Yapılan ilk açıklamada, savaş uçağı düşürüldüğü belirtilmişti.

Hafter güçlerine göre, sözkonusu İHA Libya Ulusal Ordusu’na saldırı girişiminde bulunduktan sonra Trablus Havalimanı’na giden yolun üzerinde düşürüldü.

‘TÜRKİYE’DEN TRABLUS’A İNECEK UÇAKLAR DÜŞMAN SAYILACAK’

Halife Hafter’in sözcüsü Ahmed Mismari ise Türkiye’den başkent Trablus’a herhangi bir ticari uçuşa izin vermeyeceklerini söyledi.

Mismari Türkiye’den Trablus’a inmek isteyen herhangi bir uçağın düşman olarak görüleceğini, aynı durumun Libya’daki limanlara yanaşmak isteyen gemiler için de geçerli olduğunu belirtti. Mismari, Libya Ulusal Ordusu’nun ülkedeki Türk askeri varlığını da hedef alacağını belirtti.

‘Turuklama emri verdim’

Libya’daki tüm Türklerin tutuklanması için emir verildiğini duyuran Sözcü Mismari, “Libya toprakları Türk güçlerinin işgali altındadır. Trablusgarp’daki savaşa karadan, denizden ve havadan Türkiye direkt müdahil oluyor. Türk hedefleri artık düşman hedefleridir. Libya karasularındaki bürün Türk gemilerin vurulması için emir verdim.” dedi.

Diplomatik kaynaklar Türkiye’nin Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Feyyaz es-Serrac’a İHA ve askeri araç  desteğinde bulunduğunu belirtirken, Libya Ulusal Ordusu ise Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’dan askeri destek alıyor.

Hafter’e bağlı güçler Trablus’un kontrolünü ele geçirememiş ancak hava sahasında kontrolün büyük kısmını sağlamayı başarmıştı. Birçok kez de Trablus havalimanına saldırıda bulunmuştu.

Hafter güçleri Trablus’un güneydoğusundaki Tarhuna bölgesini elinde tutuyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin