Geleceğin bilişimcileri Romanya’daki dünya finallerinde yarışıyor

HABER | NECDET ÇELİK, BÜKREŞ

Teknolojiye meraklı öğrencilerin çalışma ve buluşlarını yarıştırdığı Infomatrix proje yarışması Romanya’da başladı. Bu yıl 17. kez düzenlenen yarışmada, 29 ülkeden 498 öğrenci ter dökecek. Kategorisinde sıralamaya girenler, salı günü düzenlenecek törende ödüllerini alacak.

Bükreş’te Uluslararası Bükreş Koleji’nin ev sahipliğini üstlendiği yarışma, dünya finalleri özelliği taşıyor. Bölgesel yarışmalarda tur atlayan projeler, Bükreş’teki finallerde görücüye çıkıyor.

Projelerini açtıkları standlarda sergileyen öğrenciler, konukların ve jüri üyelerinin beğenisini kazanmaya çalışıyor. Projeler arasında, gelişmiş üç boyutlu yazıcı, atıkları türüne göre sınıflandırıp çöp kutusuna atan mekanizma, güvenli sürüş için şoförün dikkatini izleyen uygulama, su tüketimini düzenleyen sensör, bisiklet kullanıcıları için harita uygulaması, yangın söndürme simülasyonu, yüz hareketlerinden muhatabın duygularını tespit eden uygulama, mail güvenliğini artıran program gibi, günlük hayatı kolaylaştıran ya da insanların ihtiyaçlarına cevap veren çalışmalar dikkati çekiyor.

YARIŞMACILAR GELECEKTE İNSANLIĞA HİZMET EDECEK

Yarışma, 6 ülkenin diplomatik misyon temsilcileri ve Romen yetkililerin katıldığı açılış töreniyle başladı. Yarışmacıların ülke bayraklarıyla yaptığı geçit resmi alkış topladı. Büyükelçiler, yarışmaya gelen öğrencileriyle sahnede fotoğraf çektirdi. Açılış töreninde konuşan Meksika Büyükelçisi, José Guillermo Ordorica Robles, bu yarışmaya katılan öğrencilerin insanlığa hizmet edeceğini söyledi. Robles, ‘’Çocukların hayal gücünün ne kadar yüksek olduğunu gördüm. Bu çocukların teknoloji ve bilimdeki trendlere kendilerini entegre etmelerini dört gözle bekliyorum.’’ ifadelerini kullandı. Tayland büyükelçisi Komgrit Varakamin ise dünya barışı ve güvenliği için teknolojinin gerekli olduğuna vurgu yaptı.

JÜRİ HEYETİ DEĞERLENDİRECEK

Yarışmacılar, iki gün boyunca projelerini jüri heyeti önünde savunacak. Jüri üyeleri puan verirken, projenin özgünlüğü, günlük hayatta kullanılabilirliği gibi ölçüleri eas alıyor. Değerlendirme sonunda donanım kontrolü, programlama, bilgisayarda sanat ve kısa film kategorilerinde dereceye girenler, salı günkü törende ödüllerini alacak.

Farklı ülkelerden yüzlerce ortaokul ve lise öğrencisini buluşturan infomatrix yarışması, çeşitli etkinlikleri de içinde barındırıyor. Mini futbol turnuvası ve şehir gezisi ile yarışmacılar stres atacak. Yarışma, salı günü düzenlenecek ödül töreni ile sona erecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin