Gece yarısı 6,39’a fırlayan doları bankaların ‘stop-loss’ kararı durdurdu

Bu sabah Asya piyasalarında işlemlerin başlamasından kısa süre sonra Türk Lirası ABD Doları karşısında hızlı değer kaybetmeye başladı ve kur 6 bandını aşarak 6.39 seviyesine kadar yükseldi.

Türk Lirası’nın dolar karşısındaki kaybı kısa sürede yüzde 15’e ulaştı. Ardından yine hızlı şekilde 5.80 seviyesine çekildi. TL’nin dolar karşısındaki kaybı TSİ sabah 06.00 civarında yüzde 1 civarındaydı.

Dolar/TL kurunun normal seyrine dönmesinde bankaların stop-loss (zarar durdurma emri) kararının etkili olduğu belirtiliyor. Ayrıca ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşında artan tansiyonun bu artışta payı olduğu düşünülüyor.

Ekonomi yazarı Uğur Gürses, sosyal medya hesabından konuyla ilgili şu yorumu yaptı:

“Trump’ın ticaret savaşına yeni bir basamak eklemesi bugün Dolar/Yuan kurunun 7.18’e fırlamasına neden oldu. Tüm gelişen ülke paralarına ilave baskı demek bu. Kimi panik yatırımcılar TL’ye karşı dolar alınca, kuru yukarı ittiler.

Sığ piyasada kur, daha önce zararı sınırlamak için ‘stop loss’ siparişi bırakılan seviyelere deyince kur daha da sıçradı. Daha yukarı seviyelerdeki ‘stop-loss’ noktaları mayın gibi patlamaya başladı ve kur 6 seviyesini de aşıp 6.3370’e kadar vurdu.

Sonra da bu köpük söndü. Ama Trump-Yuan döngüsü devam ettikçe kur çok dalgalanacak. Buna hazırlıklı olmak gerekiyor.

Peki neden bunlar TL’nin başına geliyor? Hala en kırılgan para olarak görüldüğü için. O yüzden TL’nin ‘koruma kalkanı’ olan faizin düşürülmesi-düşürme baskısı bu kırılganlığı besliyor.

İsteyene, tüm bunları bilmeyenler için ‘Malazgirt’in yıldönümünde paramızın değerini çökertmek istediler’ argümanı da rafta; kullanılmaya hazır duruyor.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin