Gazeteci Mehmet Baransu: ‘Orjinal belgeleri yok etmekten yalan yere tutukluyum; bu davaların da davası olacak’

Balyoz Davası belgelerinden yargılanan Taraf gazetesinin eski çalışanı ve gazeteci Mehmet Baransu, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Mahkemede savunmasını yapan Baransu, “Yalan haberlerden dolayı 4,5 yıldır tutukluyum ben. Gizli belgeleri çalmaktan, tahrif etmekten değil, orjinal belgeleri yok etmekten yalan yere tutukluyum. Ancak ‘Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme’ suçundan fazladan 8 ay yatmış durumdayım. Bu davaların da davası olacak” dedi. Baransu duruşmada beratini istedi.

Baransu önceki duruşmalarda Balyoz darbe planına ait belgeleri AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün verdiğini söylemişti. Erdoğan’ın şu an düşmanıyla ortaklık yaptığını ifade etmişti.

Baransu “Balyoz Planı” davasında hüküm yiyen sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına yargılanıyor.

Duruşmaya Baransu ile birlikte diğer sanıklar Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur’un avukatları katıldı. Mahkeme salonunda Cemal Temizöz, Suat Aydın ve Dursun Çiçek de yer aldı.

3 tanık hakkında zorla getirme kararı

Ara kararlarını açıklayan mahkeme heyeti, mevcut delil durumu, atılı suçlamaların vasıf ve mahiyeti, dinlenmemiş tanıklar olması ve öngörülen cezanın alt ve üst sınırları dikkate alındığında kaçma şüphesini doğurması gerekçeleriyle Mehmet Baransu’nun tutukluluk halinin devamına karar verdi. Tuncay Opçin hakkındaki yakalama kararının infazının beklenmesine hükmeden heyet, sanık hakkında soruşturma aşamasında beyanda bulunan Baransu’nun eski eşi Esra Konur, Ömer Konur ve Bülent Çakmak’ın tanık olarak dinlenilmeleri için haklarında zorla getirilme müzekkeresi yazılmasını kararlaştırdı.

Dava 10,11 ve 12 Aralık’a erteledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin