AKP haydutluktan vazgeçmiyor; Komiş ailesi Malezya’da kaçırıldı

AKP rejimi hukuku çiğnemekten vazgeçmiyor. BM korumasındaki öğretmen Arif Komiş ile eşi ve dört çocuğunun Türkiye’ye iade edilmek üzere Kuala Lumpur Havalimanı Göçmen Bürosu’nda tutulduğu iddia edildi. Ailenin, dün gece evlerini basan maskeli polisler tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre, Malezya Göçmen Bürosu’na bağlı polisler dün gece Uluslararası Hibiskus Okulları yöneticisi ve öğretmeni Arif Komiş ve ailesini gözaltına aldı. Komiş ile eşi ve dört çocuğunun Türkiye’ye iade edilmek üzere Kuala Lumpur’daki göçmen bürosunda tutulduğu iddia ediliyor.

Komiş ailesinin, 12 Haziran 2019’da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (UNCHR) ailece başvurduğu ve başvuru talebi kabul edildiği öğrenildi. Ailenin gözaltına alınmasının uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu belirtildi. Birleşmiş Milletler’den sığınma isteyen kişi talebi sonuçlanana kadar koruma altında tutulması gerekiyor.

Kimya öğretmeni olan ve Türk Okullarında yöneticilik de yapan Komiş, doğan çocuğuna Türkiye Büyükelçiliği pasaport vermediği için Malezya’dan ayrılamadığı öğrenildi. Dün gece evi maskeli polisler tarafından basılan ve Malezya Göçmen Bürosu’na götürülen Komiş Ailesinin Türkiye’ye yasa dışı yollarla iade edilmesinden endişe ediliyor.

KİMYA DALINDA DERECELERİ VAR

Marmara Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Kazakistan’daki Türk Okullarında kimya öğretmeni olarak çalışan Arif Komiş’in uluslararası bir çok bilim projesini yürüttüğü öğrenildi. Komiş’in 50’den fazla başarı madalyasının bulunduğu belirtiliyor.

BM ÇAĞRI YAPMIŞTI

Birleşmiş Milletler, 2017 yılında Malezya’da gözaltına alınarak Türkiye’ye getirilen eğitimciler İsmet Özçelik ve Turgay Karaman’ın derhal serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu. İki Türk’ün özgürlüklerinin ihlal edildiğini belirten Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu, karara uyması için Türk makamlarına 180 gün süre tanımıştı. Ayrıca BM Komisyonu, keyfi tutukluluk için şahıslara tazminat ödenmesine hükmetti.

MALEZYA’DAKİ İLK HUKUKSUZLUK DEĞİL…

Malezya’daki ünlü Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) temsilcileri tarafından Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’dan 2016 yılında Gülen hareketiyle bağlantılı olduğu iddiasıyla kaçırılan bir öğretmen olan Alaettin Duman dayak, işkence, ölüm tehditlerine maruz kalmıştı. Zaman Uluslararası Okulu’nun kurucularından Alaettin Duman (47) ve Malezyalı Türk Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Tamer Tıbık (aynı zamanda Türk vatandaşları ve Gülen hareketi ile bağlantılı olduğuna inanılan) 2016 sonunda Malezya topraklarında kaçırılmıştı. 2017 yılının mayıs ayında da Gülen Cemaati’ne bağlı olduğu gerekçesiyle 2 Türk daha kaçırılmıştı. O dönemde kaçırılanlardan biri Malezya’nın Ipoh şehrinde yeni açılan Türk okulu Time International School’un müdürü Turgay Karaman (43), diğeri de İhsan Arslan (39) adlı, uzun süre Kuala Lumpur’da esnaflık yapan bir kişiydi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin