Galatasaray kaptansız gemi gibi [LİGE DOĞRU]

HABER-İNCELEME | EFE YİĞİT | [email protected]

Ligimizin 4 yıldızlı tek takımı Galatasaray, bu sezona da belirsizlikler ve kaosla başlıyor. Ne yönetim ne de teknik patron Igor Tudor rahat. Taraftar kadroya katılan oyunculardan ziyade takımdan ayrılanlardan dolayı öfkeli. Tudor’un üzerinde ‘Demokles’in kılıcı’ gibi bir Fatih Terim gölgesi duruyor. Bütün bunlara rağmen başarı bekleniyor.

TECRÜBESİ HOCAYLA BİR YERE KADAR

Galatasaray yönetimi ilk düğmeyi yanlış ilikledi. Geçen sezon, altyapı için getirilen Hollandalı Jan Olde Riekerink’e A takımı teslim edildi. Beklendiği gibi Riekerink başarısız olunca bu kez tecrübesiz Igor Tudor’un göreve gelmesi ikinci büyük yanlıştı. Nitekim Tudor döneminde alınan başarısız sonuçlara rağmen yönetimin Hırvat Hoca’yla devam etmesinin ilk faturası Avrupa’dan elenmek oldu. Galatasaray, Avrupa kupaları tarihinde ilk kez Temmuz ayında elenip, Avrupa’ya veda etti. Hem de tarihinde ilk kez Avrupa kupası maçına çıkan İsveç’in Östersunds takımına!

Avrupa’dan elenme ve oynanan kötü futbol Hırvat Hoca’ya olan güveni pamuk ipliği mesabesine indirirken, Bruma’nın satılması, Sneijder’in sözleşmesinin feshedilmesi kaos kazanını iyice kaynattı. Bu arada Fatih Terim’in milli takımdan gönderilmesi işleri daha da içinden çıkılmaz hale getirdi. Taraftar bir türlü ısınmadığı Tudor’un gönderilip, Terim’in getirilmesini istiyor. Başkan Dursun Özbek, ‘Hocamızı destekliyoruz. Tudor’la ilgili yönetim olarak en ufak şüphemiz yok. Galatasaray’ı bu sene başarıya götüreceği konusunda da şüphemiz yok’ açıklamasını yaparak bu talepleri reddetti. Şimdilik tabi.

EN BÜYÜK TEPKİ YÖNETİME

Ancak Özbek’in Mircea Lucescu’yu sportif direktör olarak Tudor’un üstünde göreve getirmek için Romanya’ya gitmesi Hırvat Hoca’ya tam da güvenemediklerinin bir göstergesi oldu. Keza, Türk futbolunda bir yönetim hoca için ‘arkasındayız’ mesajını veriyorsa o hoca 3 vakte kadar yolcu demektir! İşte bu şartlarda Galatasaray yeni sezona hazırlandı. Unutmadan, taraftarın öfkesi sadece Tudor’a değil. Daha fazlası Dursun Özbek ve ekibine. Sneijder’in gönderilmesi gündeme geldiğinde sosyal medyada taraftar #SneijderDursunÖzbekGitsin etiketi açmıştı.

LİGİN EN ÇOK TRANSFER YAPANI

Gelelim Galatasaray’ın transferlerine. Süper Lig’de şu ana kadar yaklaşık 72 milyon Euro’luk transfer yapılırken, bunun 34 milyon Euro’luk kısmı Galatasaray’dan geldi. Sarı kırmızı ekip açık ara ligin transfer rekortmeni. Gidenlerde en büyük kayıp Bruma ve Sneijder. Avrupa’nın gelecek vaat eden yıldızları arasında gösterilen ve oynadığı futbolla Galatasaray taraftarının sevgilisi olan Bruma 12,5 milyon Euro bedelle RB Leipzig takımına satıldı. Sneijder’ın sözleşmesi ise bir yıllık alacağına bedel olarak karşılıklı feshedildi. Lukas Podolski Japonya’nın Kobe takımına 2,6 milyon Euro’ya, Semih Kaya ise Sparta Prag’a 2 milyon Euro’ya gönderilirken, Sabri ve Chedjou bedelsiz olarak takımdan ayrıldı. Sinan Gümüş’ün 3,5 milyon Euro bedelle Benfica’ya satılacağı konuşuluyor ancak henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

GELENLER GİDENLERİ ARATIR

Yeni kadro için yola çıkan Galatasaray, Belhanda, Ndiya, Gomis, Maicon, Fernando, Mariano gibi isimleri kadrosuna kattı. Uçağa bindi geliyor denen isimler ise, West Ham’dan Sofiane Feghouli ve Juventus’tan Kwadwo Asamoah. Galatasaray taraftarı Belhanda ve Gomis’i elendikleri Östersunds takımına karşı ilk kez seyrederken her iki oyuncu da vasatın altında bir performans ortaya koydu. Belhanda’nın Sneijder kalitesinde olmadığı çok net olarak görüldü. Kısacası gelenler gidenleri aratacak gibi.

YENİLENMİŞ KADRODA UYUM ENDİŞESİ

Sarı Kırmızılı takım bu sezon neredeyse tamamen yenilenmiş bir 11’le sahaya çıkacak. Geçen sezondan sadece kaleci Muslera’nın yeri garanti. İlk 11’de şans verilecek isimler arasında Ahmet Çalık ve Yasin Öztekin gösteriliyor. Geriye kalan 8 oyuncu yeni transferlerden oluşacak. Geçen sezon fazla şans bulamayan Martin Linnes ve Rodrigues bu sezon ilk 11’de oynayacak oyuncular arasında yer alıyor. Takımın huzursuz oyuncularından biri de kaptan Selçuk İnan. Bir ara ayrılacak denilen Selçuk İnan’ı yeni sezonda ilk 11’de gösteren yorumcuların sayısı azınlıkta. Sneijder’dan sonra Selçuk krizi de patlak verebilir.

Takım iskeletinin büyük oranda değiştiği Galatasaray’da kimse kısa sürede uyum beklemiyor. Bu, futbolun doğasına aykırı. Bir de buna Tudor’un yetersizliği eklenince daha sezon başlamadan taraftar umudunu kesmiş gibi. Bu denli büyük revizyon yapılan bir takımı başarıya ancak usta bir kaptan taşıyabilir. Şu an için ne yönetim ne de teknik patron bunu başaracak kalitede görünüyor. Yönetim her ne kadar ‘Tudor’la devam edeceğiz’ dese de alınacak ilk başarısız sonuçta ‘Terim’ sesleri daha güçlü çıkacaktır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin