Fuat Oktay: Kurdaki hareketlilik ekonominin gerçekleriyle uyumlu değil

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kur hareketliliğinin sadece faize bağlanamayacağını söyledi. Kurdaki hareketliliğin ekonominin gerçekleriyle uyumlu olmadığını saunan Oktay, Merkez Bankası’nın rezervlerinin 126 milyar doları aştığını anlattı.

Merkez Bankası’nın swaplar hariç net rezervi 26 Kasım itibariyle eksi (-) 36,3 milyar dolar!

TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında toplanarak, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin tümü üzerindeki görüşmelerine başladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bütçeyle ilgili sunum gerçekleştirdi. Türkiye ekonomisinin 2021 yılının üçüncü çeyreğinde yıllık yüzde 7.4 büyüdüğünü belirten Oktay, “Böylece yılın ilk dokuz ayında yüzde 11,7 oranında büyüyerek oldukça güçlü bir görünüm sergilemiştir. Bu yılın tamamında büyümenin yüzde 10’u aşmasını bekliyoruz. 2022 bütçesi yatırım, istihdam ve üretim odaklı yapıda milli hamlemizi güçlendirecektir. Yeşil ekonomiyi güçlendirecek yapıdadır.” diye konuştu.

ÜLKEMİZİ DİZ ÇÖKTÜRMEK İSTİYORLAR

Kur hareketliliğinin sadece faize bağlanamayacağını belirten Oktay, Merkez Bankası rezervlerinin 126 milyar doları aştığını anlattı. Oktay, “Para birimimiz manipülatif ataklara maruz kalmakta. Son günlerdeki kur hareketleri, ekonominin gerçeklerine uygun değildir. Bu manipülasyon girişimlerinin bize olduğu kadar, bunu yönlendirenlere de giderek artan bir maliyeti vardır ve bu sınama, ekonomi üzerinden ülkemize sözde diz çöktürmek isteyenler için de sürdürülebilir değildir.” dedi.

FATURALARIN ÇOĞUNU BİZ KARŞILIYORUZ

Vatandaşı enflasyon karşısında ezdirmeyeceklerini savunan Oktay, “Vatandaşlarımızı fiyat artışlarından korumak amacıyla doğal gazda maliyetin dörtte üçünü ve elektrikte ise yarısını hükümet ve devlet olarak biz üstleniyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin