Katarlı gazeteciden Çavuoğlu’na şok soru: Buraya mali destek istemek için mi geldiniz?

Katar’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Reuters muhabirinin sorusu üzerine şok yaşadı. Reuters muhabiri, Çavuşoğlu’na, “Katar, Türkiye’nin yaşadığı konomik kaosu aşması için nasıl katkıda bulunabilir. Acaba siz Katar’a bir mal destek talep etmek için mi geldiniz?” sorusu yöneltti.

Mevlüt Çavuşoğlu’nun zor anlar yaşadığı soruya ilk Katar Dışişleri Bakanı Es-Sani cevap verdi. Katar’ın Türkiye’deki yatırımlarının büyük ve olumlu olduğunu vurgulayan Es-Sani, “Bu kriz geçici bir krizdir. İnşallah aşılacaktır.” dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu ise, gazetecinin Türkiye ekonomisine ilişkinin sorduğu söz konusu soruya katılmadığını ifade etti. Gazetecinin çok karamsar bir tablo çizdiği vurgulayan Çavuşoğlu, “Biz bugün Katar’a, herhangi spesifik olarak Türkiye’ye para göndermesi için değil, ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için geldik. Zaten swap anlaşmamız var. Çok karamsar bir tablo çizdiniz. Türkiye ekonomisi tamamen bitmiş tükenmiş gibi… Bu doğru değil. Türkiye ekonomisinin büyümesi dünyada ilk sıralarda. Uluslararası kuruluşlar da bu büyümeleri güncellediler. Sıkıntı kurdaki dalgalanma. Türk Lirası’nın değer kaybı bir realitedir. Ancak tedbirler alınıyor.” diye konuştu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin