Filistin Devlet Başkanı Abbas: Kudüs olmaksızın seçimlere gitmeyeceğiz

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in işgali altındaki Doğu Kudüs’te seçime izin vermemesi halinde 22 Mayıs’ta yapılması planlanan milletvekili seçimlerini yapmayacaklarını açıkladı.

Filistin Devlet Televizyonu’nda canlı yayında konuşan Abbas, Tel Aviv yönetiminin hükümet olmadığı gerekçesiyle işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Filistin seçimlerine ilişkin kendilerine cevap vermekten kaçındığını belirtti.

Avrupa Birliği’nin (AB) de İsrail’in Kudüs’te seçim yapma talebine yanıt vermemesinden duyduğu hayal kırıklığını Filistin tarafına bildirdiğine dikkati çeken Abbas, “Kudüs olmaksızın seçimlere gitmeyeceğiz. Batı Şeria’da olduğu gibi Kudüs’te de seçimleri yapmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

İsrail’in gerekçelerinin kabul edilemeyeceğini vurgulayan Abbas, “İsrail hala (Doğu) Kudüs’te seçimleri yapma konusunda bize izin vermemekte ısrarcı” ifadelerini kullandı.

Abbas ayrıca İsrail tarafının, Filistin Merkezi Seçim Komisyonu Başkanı Hanna Nasır’ı seçim hazırlıkları kapsamında Doğu Kudüs’e gitmesi durumunda gözaltına almakla tehdit ettiğini aktardı. İsrail’in AB temsilcilerine Doğu Kudüs değil Filistin topraklarında seçimlerin yapılmasına izin vereceği yönünde mesaj ilettiğini ifade eden Abbas, İsrail’in ayrıca ABD ve bazı Arap ülkeleri üzerinden Filistin yönetimine seçimlerle ilgili, “Sevgili komşularımız Kudüs hakkında size cevap veremeyeceğimiz için üzgünüz. Çünkü karar verecek bir hükümetimiz yok” mesajı verdiğini söyledi.

SEÇİMLER ERTELENDİ

Abbas, gece saatlerinde Filistinli Liderler Toplantısı’nın sonuç bildirgesini açıkladı. İsrail’in, Filistin seçimlerinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te yapılmasına izin vermediğine vurgu yapan Devlet Başkanı Abbas “Kudüs’teki halkımızın seçimlere katılımı güvence altına alınıncaya kadar seçimleri erteleme kararı aldık” dedi, seçimlere ilişkin yeni bir takvim ise açıklamadı.

HAMAS SEÇİMİN ERTELENMESİNİ KABUL ETMİYOR

Cumhuriyet’te yer alan haberde, Hamas’ın seçim listesi sözcüsü Ala Hamidan, Filistin yönetimince yapılan Filistinli Liderler Toplantısı’na katılmayacaklarını ve seçimlerin ertelenmesini kesinlikle kabul etmeyeceklerini söylemişti.

Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın Ofisi tarafından düzenlenen Filistinli Liderler Toplantısı’na Abbas’ın yanı sıra, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Konseyi üyeleri, Fetih hareketi merkez konsey üyeleri, Filistinli fraksiyon temsilcileri, Filistin güvenlik güçleri başkanları ile Filistin yönetimi temsilcileri katılıyor.

Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 15 yıl aradan sonra İsrail işgali ve ablukası altındaki Filistin topraklarında seçim yapılmasını öngören kararnameyi 15 Ocak’ta imzalamıştı. Kararnamede 22 Mayıs’ta milletvekili, 31 Temmuz’da devlet başkanı ve 31 Ağustos’ta da Filistin Ulusal Konseyi seçimlerinin yapılması öngörülmüştü.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin