Fas, Cebelitarık Boğazı’nda 242 mülteciyi kurtardı

Fotoğraf: Arşiv

Cebelitarık Boğazı’ndan geçerek Avrupa’ya gitmeye çalışırken boğulma tehlikesi geçiren 242 mülteci, Fas donanması tarafından kurtarıldı. Aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu mülteciler Fas’a geri götürüldü.

DW Türkçe’nin Fas haber ajansı MAP’tan aktardığı bilgilere göre, aralarında 50 kadın ve 12 çocuğun da bulunduğu sığınmacılar, şişme botlarla Avrupa’ya doğru yol alıyordu. Kurtarılan mülteciler Fas’a geri götürülürken, bazılarına tıbbi yardım sağlandı. Ajansın haberinde, “Bazıları kötü durumda olan sığınmacılar, güvenli bir biçimde limana getirildi” ifadeleri yer aldı.

Son yıllarda Fas, Avrupa’ya İspanya vasıtasıyla ulaşmayı planlayan Afrikalı sığınmacılar için bir geçiş noktası haline geldi. Avrupa Birliği (AB), sığınmacı akınını durdurma amacıyla, geçen yıl Fas’a 140 milyon euro finansman desteğinde bulunmuştu. Söz konusu fonla, Fas’ın insan ticaretini durdurma çabalarına katkı sağlanması hedefleniyor.

Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) verilerine göre, 2019 yılında şu ana kadar 15 bini aşkın sığınmacı İspanya’ya ulaşmayı başardı. Bunlar arasında 200 kişi hayatını kaybetti. İstatistiklere göre, 2018 yılında 117 bin sığınmacı Akdeniz’in diğer yakasına geçmeye çalıştı. Bu sayı, 2017 yılındaki sayıdan 55 bin 700 daha az.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin