ABD’deki ‘Küçük Anadolu’ya günde 50 Türk yerleşiyor: Paterson

Uluslararası 4 kamu yayın kuruluşu tarafından kurulan ve YouTube kanalı +90, “Amerika’daki küçük Anadolu” diye bilinen Paterson kentini mercek altına aldı.

VOA Türkçe’nin hazırladığı video habere göre, ABD’de New York’a sadece 30 km uzaklıktaki New Jersey eyaletinde bulunan Paterson kenti ve çevresinde 40 binden fazla Türk yaşıyor. Kente günde yaklaşık 50 Türk yerleşiyor. 1960’larda Türkiye’den başlayan yoğun göç ile Türkiyeli nüfusunun ağır bastığı bölge bugün ‘Küçük İstanbul’ veya ‘Küçük Anadolu’  olarak da anılıyor.

Türk bakkalları, kahvehaneler, kokoreç dükkânı ve hatta New York’a 24 saat çalışan dolmuşlarla, kentinin sakinlerine göre Paterson’un Türkiye’den neredeyse hiçbir farkı yok. Türkiye’de bulabilecekleri her şeyin Paterson’da olduğunu söyleyen kent sakinleri, Türkiye’yi özlemediklerini de ifade ediyor.

+90 karalı Deutsche Welle (DW), Amerika’nın Sesi (VOA), BBC ve France 24 tarafından destekleniyor.

2 YORUMLAR

  1. Sizi anlamak zor, haber yapacaksiniz diye, meric gecislerini drama yapa yapa anlattiniz hemde tum detaylariyla, sonunda hedefinize ulasdiniz mericin yolunu kapattiniz, kina yakin artik kimse cikamiyor mericden.Simdide bu donemde bu haberle amerikanin kapilarini kapatirsiniz.
    Kesin eminim kasitli yapiyorsunuz bu kadar olamazsiniz.

  2. Haberi yapan baska kanal
    Eminim o kanal tr724 gore cok insana ulasiyordur
    Sende geliyorsun buraya catiyorsun
    Mericte yok olan aileleri sizin gibi dilsiz seytan olup gundeme tasimayalim mi? Sen en iyisi git buna sebep olanlara çat,ülkeyi ne hale getirdiler,yazık sende kime çatacağını biliyorsun zavallı

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin