Eynesil’de neler oluyor?

Gözaltına alınan Şaban Vatan ve gazeteciler Canan Coşkun ile Kazım Kızıl dün gece serbest bırakıldı.

Savcılık ve Adli Tıp’ın iddiası: Olay intihar. Rabia Naz, evin çatısından fındık bahçesi tarafına doğru atladı. Rabia’nın 4,5 metrelik verandayı aşarak yola düşmesi mümkün değildi. Bu yüzden, yeni savunma şöyle: Omurgası ve ayakları kırık olduğu halde, bahçeden yola kadar çalılıkların arasından dirseklerinin üzerinde sırt üstü sürünerek yola kadar geldi. 

Ailenin iddiası: Olay kaza/cinayet. Rabia Naz’a dönemin AKP’li belediye başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeninin kullandığı bir araba çarptı. Ağır yaralanan kızın yaraları yakınlardaki metruk bir binada temizlendi ve çocuk evin önündeki yola bırakıldı. Ardından cinayetin üzerini örmek için Nurettin Canikli olmaz üzere iktidar temsilcileri seferber oldu.

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN

Giresun’un Eynesil ilçesinde 11 yaşında şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan, adeta AKP rejiminin kabusu oldu. Kızının, dönemin AKP’li belediye başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeninin kullandığı bir aracın çarpması sonucu ağır yaralandığını ve o halde evinin önündeki yola bırakıldığını iddia eden baba Şaban Vatan, önce ‘akıl hastanesine’ yatırılmak istendi. Tepkiler üzerine geri adım atıldı. Emniyet ve savcılığa göre olay intihardı ve araştırmaya gerek bile yoktu! İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Araştırdık, bir şey bulamadık.” dedi. Ancak somut veriler ve fiziki gerçekler intiharı değil baba Şaban Vatan’ı destekliyordu. Görgü tanıkları ifade değiştirdi. Bu arada Rabia Naz’ın tırnakları arasında erkek DNA’sı bulunduğu ortaya çıktı. Adli Tıp’ın bu bulgusu aylarca kamuoyundan gizlenmişti. Son olarak baba Şaban Vatan ve olayı araştırmak için ilçeye gelen iki gazeteci gözaltına alındı. Ellerindeki tüm dijital malzemelere el konulması kararı verildi. Baba ve gazeteciler ‘şantaj’la suçlanıyor! Ancak iddiaya göre, gözaltıların esas sebebi, gazeteciler olayın cinayet olduğunu ortaya çıkaracak tanığa ulaştı. Şaban Vatan ve iki gazeteci dün gece serbest bırakıldı.

Rabia Naz’ın şüpheli bir şekilde hayatını kaybettiği Eynesil’de garip şeyler oluyor. İddiaya göre bir cinayetin üzeri, kamuoyunun tepkisine rağmen göz göre göre örtülüyor. Zira olayın üzerinden 17 ay geçmesine rağmen üzerindeki sis perdesi aralanabilmiş değil. Son olarak olayın araştırılması için 15 aydır çırpınan baba Şaban Vatan ve iki gazeteci Canan Coşkun ve Kazım Kızıl gözaltına alındı. Başsavcılık’tan yapılan açıklamada üç ismin de ‘şikayet’ üzerine gözaltına alındığı belirtiliyor.

7 AY ÖNCE: SONA YAKLAŞTIK!

Ancak açıklama hiç kimseyi tatmin etmedi, etmiyor…. Zira bugüne kadar resmi kaynaklardan yapılan hiç bir açıklama gerçeklerle örtüşmüyordu. Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, 12 Nisan 2019’da Rabia Naz’la ilgili yürütülen soruşturmada sona gelindiğini söylemişti. Aradan 7 ay geçti. Gelinen noktada dosya ‘kördüğüm’ olmuş durumda.

SÜLEYMAN SOYLU, NEDEN YALAN SÖYLEDİ?

Türkiye’nin gündeminden düşmeyen konu, 27 Nisan 2019’da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da sorulmuştu. Soylu, “Benim araştırma gücüm, polisimin, emniyetimin, kolluk kuvvetlerimin, mülkiye müfettişlerimin araştırma gücü bu kadar ve biz bir şey bulamadık.” ifadelerini kullanmıştı. Ancak bir kaç gün önce ortaya, Adli Tıp’ın yaptığı ilk incelemede Rabia Naz’ın tırnaklarında erkek DNA’sı bulunduğu ortaya çıktı. Adli Tıp söz konusu delili 1 yıl önce bulmuştu. O halde bu bilgi kamuoyundan ve baba Şaban Vatan’dan neden gizlendi?

HTS KAYITLARI ISRARLA İSTENMİYOR

Baba Şaban Vatan, şüphelilerin isimlerini hem Emniyet’e hem de savcılığa verdi. Aradan 17 ay geçti ancak söz konusu şahısların HTS kayıtlarının incelenmesi talebi halen yerine getirilmiş değil. Söz konusu şahıslara ait HTS kayıtları neden istenmiyor?

TANIK İFADE DEĞİŞTİRDİ!

Bugüne kadar savcılık ve emniyet, Rabia’nın evin çatısından yola doğru atlayarak intihar ettiğini savunuyordu. Rabia’yı olay yerinde bulan kişi Mürsel Küçükal, ilk ifadesinde kızı yolda hareketsiz bir şekilde yatarken bulduğunu söylemişti. Bu ifade emniyet ve savcılığın tezini tamamen çürütüyor zira 11 yaşında ve 65 kilo olan bir kız çocuğunun çatıdan yola atlayabilmesi için 4,5 metrelik verandayı aşması gerekiyordu. Ve yeni bir gelişme oldu sorşuturmada; Mürsel Küçükal, ifadesini değiştirdi!

OMURGASI KIRIK AMA DİRSEĞİYLE, SIRT ÜSTÜ 10 METRE SÜRÜNMÜŞ!

Daha önce Rabia’yı yolda bulduğunu anlatan Küçükal, ilk ifadesinin tam tersine, ‘pat diye bir ses’ duyduğunu söyleyerek, “Kafası betonda, ayakları bahçede birinin süründüğünü gördüm.” diyordu. Adli Tıp da 25 Temmuz 2019 tarihli raporunda da, ‘muhtemelen Küçükal’ın yeni ifadesini dikkate alarak, ‘Rabia’nın dirseklerinin üzerinde hem de sırt üstü 10-12 metre sürünerek gelmiş olabileceğini’ belirtiyor. Rapora göre, küçük çocuk 16 metreden atlayıp, omurgası ve ayakları kırık olduğu halde yola kadar 10-12 metre kadar sürünmüş! Hem de sırt üstü ve sadece dirseklerini kullanarak! Bu arada Rabia Naz’ın kıyafetlerinde ‘sürünmeye’ dair hiç bir iz olmadığını da hatırlatalım!


Rabia Naz’ın şüpheli bir şekilde hayatını kaybettiği Eynesil’de garip şeyler oluyor. Önce akıl hastası ilan edilmeye çalışılan baba Şaban Vatan, dün gözaltına alıdı. Olayın araştırmak için gazeteciler Canan Coşkun ve Kazım Kızıl’ın gözaltına alınması ‘Ne gizleniyor’ sorusunu gündeme getirdi. İddiaya göre gazeteciler, olayın seyrini değiştirecek tanığa ulaştı. Şaban Vatan ve iki gazeteci dün gece serbest bırakıldı.


TBMM Araştırma Komisyonu, geçtiğmiz hafta Eynesil’deydi. Savcılık ve anne-babayı dinledi. Baba Şaban Vatan kızının nerede ve ne şekilde bulunduğunu komisyon üyelerine göstererek anlattı. Komisyon üyelerinden MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, “Evi görünce tekrar bir canlandırma yapmaya gerek olmadığı ortaya çıkıyor. O verandayı 65 kilo ağırlığında, 11 yaşındaki bir çocuk istese de atlayıp aşamaz. Zaten Trabzon otopsi raporunda da olayın bir intihar olmadığı apaçık ortaya çıkıyor. Muhtemelen bu olay bir kaza.” dedi.

AJANSLAR ‘TRAFİK KAZASI’ OLARAK GEÇTİ

Olayda çok fazla soru işareti var. Ve elde edilen bütün bulgular, ‘kaza/cinayet’ iddiasını güçlendiriyor. Olay ilk olarak haber ajansları DHA ve İHA tarafından ‘trafik kazası’ olarak geçilmişti. Ayrıca, 16 metre yüksekten atlayan bir kişide iç kanama olmaması da manidar! Hacettepe Tıp Fakültesi Adli Tıp’tan alınan 17 Eylül 2018 tarihli otopsi raporunda ‘…bulguların trafik kazasına bağlı çarpma sonucu meydana gelmiş olabileceği’ kaydediliyor. Ayrıca Rabia’nın sol dirsek ve kolunda çarpmaya bağlı olduğu tahmin edilen zedelenme var.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin