Euro 2020’nin sürpriz ülkesi…

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK 

İlk kez 24 takımla düzenlenen Euro 2016’ya tarihinde ilk kez katılan takım sayısı 5 olmuştu. İzlanda, Slovakya, Galler, Arnavutluk ve Kuzey İrlanda tarihlerinde ilk kez bir Avrupa şampiyonası finallerinde boy göstermişti. Bu ülkelerden özellikle İzlanda çeyrek finale kadar gelerek turnuvanın ilgi odağı olmuştu. Euro 2020 yolunda gruplarda yolun yarısı geçildi. Ortaya ilginç görüntüler çıktı.

Euro 2020’yi diğer Avrupa şampiyonalarından ayıran özelliği, turnuvaya 12 ülkenin ev sahipliği yapacak olmasıdır. ‘Avrupa için Avrupa Futbol Şampiyonası’ sloganıyla hayata geçen Euro 2020’de 24 ülke boy gösterecek. 20 ülke 10 eleme gruplarında ilk iki sırayı alan takımlardan oluşacak. Finallerde yer alacak diğer dört ekip ise, Mart 2020’de UEFA Uluslar Ligi’nden gelecek takımların oynayacağı play-off karşılaşmaları yoluyla belirlenecek.

Gelelim Euro 2020 yolundaki görünüme. İspanya, Ukrayna, Rusya, Belçika, İngiltere ve İtalya için şimdiden Euro 2020’ye adlarını yazdırdı diyebiliriz. Zira, A Grubu’nda İngiltere 4 maçta 12 puan, B Grubu’nda Ukrayna 5 maçta 13 puan, F Grubu’nda İspanya 6 maçta 18 puan, I Grubu’nda Belçika 6 maçta 18 puan ve Rusya 6 maçta 15 puan, yine J Grubu’nda İtalya 6 maçta 18 puan toplayarak Euro 2020’ye katılmayı garantileme aşamasına geldiler. İkinci sıradaki takımlarla puan farkına baktığımızda rahatlıkla bu takımların 20 ülke arasına adını şimdiden yazabiliriz.

Euro 2016’ya katılarak tarihlerinde ilk kez bir Avrupa şampiyonasında boy gösteren 5 ülkeden İzlanda ve Arnavutluk ile Slovakya ve Galler aynı grupta yer alıyor. Euro 2020 yolunda A Milli Takımı’nda yer aldığı H Grubu’nda İzlanda ve Arnavutluk’ta yer alıyor. Grupta oynanan 6 maçlar sonunda Türkiye ve Fransa 15’er puanla ilk iki sırada yer alıyor. Arnavutluk deplasmanında 4-2’lik mağlubiyetle dönen İzlanda 12 puanla 3. sırada yer alıyor. İzlanda beklenmeyen bu yenilgiyle zirve yolunda önemli yara aldı. Arnavutluk’un ise topladığı 9 puanla ilk ikide yer olması uzak ihtimal. 6. hafta sonunda Euro 2016’da ilk kez boy gösteren Arnavutluk ve İzlanda’nın Euro 2020 yolunda önlerinde Türkiye ve Fransa engeli duruyor.

E Grubu’nda 5 maçlar sonunda ilk sırada Hırvatistan 10 puanla yer alıyor. Slovakya 9 puanla ikinci sırada. Bir maçı eksik Galler’in ise 6 puanı var. Euro 2016’nın ilk kez katılan iki takımı Galler ve Slovakya’nın ikisinin birden Hırvatistan’ı geride bırakması oldukça zor gözüküyor. En iyi ihtimal ikisinden biri Euro 2020 biletini alacak. Tabi geçmeleri gereken sadece birbirleri ve Hırvatistan değil. 5 maçta 9 puan toplayan Macaristan da bir başka rakipleri.

C Grubu’nda Almanya ve Hollanda gibi iki devin yer aldığı gruba düşen Kuzey İrlanda’nın doğal olarak Euro 2020 yolu aşılması zor engellerle doluydu. Kuzey İrlanda’nın imdadına fikstür yetişti. İlk 4 maçını grubun zayıf ekipleri Belarus ve Estonya’ya karşı oynayan Kuzey İrlanda, 4’te 4 yapıp 12 puanı hanesine yazdırdı. İlk ciddi sınavını Almanya karşısında kendi sahasında veren Kuzey İrlanda 1-0 yenilerek önemli bir avantajı kaybetti. Bu grupta Almanya ve Kuzey İrlanda 12 puanla ilk iki sırada yer bulurken, bir maçı eksik Hollanda’nın puanı 9. Hollanda’nın Almanya’yı deplasmanda yenmesiyle C Grubu’nda Kuzey İrlanda’nın ilk iki yolunda önemli bir rakibi daha çıktı. Görünen Kuzey İrlanda’nın iki devden birini geride bırakıp adını Euro 2020’ye yazdırması oldukça zor gözüküyor.

Euro 2016’da ilk kez katılan 5 ülkeyi izledik. Peki benzer bir sürpriz Euro 2020’de olur mu? Elemelerde yolun yarısı geçilirken bu sorunun cevabı hayır olacak gibi gözüküyor. A Grubu’nda Çekya’yı yenerek büyük sükse yapan Kosova, İngiltere deplasmanından puansız dönerek ikincilik şansını zora soktu. Kosova’nın tarihi başarıya imza atması için Çekya’yı deplasmanda da yenmesi gerekiyor. Bu ise biraz zor ihtimal.

Euro 2020’de ilk kez boy gösterecek takım olmaya tek aday ülke Finlandiya gözüküyor. J Grubu’nda İspanya, Ermenistan, Bosna – Hersek, Yunanistan ve Liechtenstein ile yer alan Finlandiya 6 maç sonunda topladığı 12 puanla ikinci sırada yer alıyor. Bu grupta lider İtalya’nın 18 puanı bulunuyor. İkinci Finlandiya’yı 9 puanla Ermenistan, 7 puanla Bosna – Hersek, 5 puanla Yunanistan ve 1 puanla Liechtenstein takip ediyor. Finlandiya kalan 4 maçta bu avantajını korursa bir ilke imza atmış olacak. Euro 2004’te tarihi bir başarıya imza atıp Avrupa şampiyonu olan Yunanistan ise son dönemde sıradan bir görüntü vermeye devam ediyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin