“Eskiden ‘Haberi AA geçtiyse doğrudur’ denirdi, şimdi maalesef tam tersi”

Anadolu Ajansı'nın 1997-2003 yılları arasındaki Genel Müdürü Mehmet Güler

31 Mart gecesi seçim verilerini manipüle etmesiyle tarihi bir skandala imza atan Anadolu Ajansı’na (AA) yönelik tepkiler sürüyor. AA çalışanları, kendilerinin de verilerin nereden alındığını bilmediğini ve bunu sorguladıklarını söyledi.

1997-2003 arasında kurumun Genel Müdürü olan Mehmet Güler ise “Gazetecilikte itibar çok önemlidir. Eskiler bilir, ‘Bu haberi Anadolu Ajansı geçtiyse doğrudur’ denilirdi. Şimdi ise maalesef tam tersi.” dedi.

DW Türkçe’ye konuşan AA’nın eski ve mevcut çalışanları, yerel seçimlerde veri akışının 13 saat kesintiye uğraması ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

AA çalışanları: Verilerinin nereden alındığını biz de bilmiyoruz

Seçim sonuçlarını aktarmada şu anda tekel durumunda olan AA’nın verileri nereden aldığı bizzat çalışanlar tarafından da bilinmiyor. Çalışanların büyük bölümünün seçim verisi aktarılması için kurulan teknik sisteme giriş izni olmazken, bu gruba çoğu birim müdürünün de dâhil olduğu, verilerin sadece seçilmiş belirli kişiler üzerinden işlendiği belirtiliyor.

Adının açıklanmasını istemeyen bir AA çalışanı durumu şöyle özetliyor: “Şu anda kimse bu verilerin nereden geldiğini bilmiyor. Bunu biz de kendi aramızda sorguluyoruz. Doğrudan teknik servis hallediyor ve eskiden bundan sorumlu olan haber masaları sadece yorum ya da değerlendirme yazıyor.”

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, AA’nın son yıllarda kuruluş amacından uzaklaştığı görüşünde. Dikmen, veri akışında yaşanan kesilmenin her türlü gerekçesinin dürüst bir şekilde açıklanması gerektiğini belirterek, “Siz hiçbir açıklama yapmama kibrini üstünüze giyerek halkı veriden mahrum ediyorsanız başta basın kuruluşları olmak üzere herkesin konuşmaya hakkı olur.” diyor.

http://tr724.wpengine.com/aa-genel-muduru-ben-erdoganin-adamiyim/

Dikmen: AA Genel Müdürü Şenol Kazancı istifa etmeli

Seçim verilerinin nereden geldiğinin belirsiz olduğunu ve kuruma güven duygusunun derinden zedelendiğini aktaran Dikmen, şu değerlendirmede bulunuyor: “Kaynağınızı açıklamazsanız üstünüzdeki şaibeden kurtulamazsınız. Bu temsil ettiğiniz kurumun adına ve tarihine ihanettir. Bu açıklamayı yapması gereken Genel Müdür de ortada yok.”

Dikmen ayrıca İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun AA Genel Müdürü Şenol Kazancı’ya yönelik istifa çağrısını yineliyor.

Anadolu Ajansı’nın 1997-2003 yılları arasındaki Genel Müdürü Mehmet Güler de, şaibelerin giderilmesine yönelik AA’dan yapılan açıklamaları yeterli görmüyor. Güler, AA’nın seçim sonuçlarını hiçbir zaman YSK’dan almadığının altını çiziyor. Şu andaki sürecin şeffaf olmadığını söyleyen Güler, “Eğer sonuçlar bir parti genel merkezinden alınıyorsa bu son derece yanlış. Çünkü hangi partiden alırsan al, mutlaka manipülasyon olur.” diyor.

Önceki genel müdür, seçim gecesi AKP’ye gitmişti 

Kurumun bir önceki genel müdürü Kemal Öztürk, 2014 yerel seçimi gecesi AKP genel merkezine gittiği için eleştirilmişti. Öztürk genel merkeze gittiğini doğrulayarak, “Ben bu partinin bir numaralı, iki numaralı ismine 10 yıl çalıştım. Onlarca arkadaşım orada, arkadaşlarım bakan oldu” cevabını vermişti.

Mehmet Güler, kendi görev süresi içerisindeki seçimlerde AA’nın, seçim sonuçlarını tüm ülkede görevlendirilen bizzat AA muhabirleri ve 15 gün boyunca eğitim verilen çok sayıdaki kişiden alınan verilerle sisteme işlediğine dikkat çekiyor.

AA’nın, veri akışının kesilmesinin nedenlerini şeffaf bir şekilde açıklaması gerektiğini söyleyen Güler, sözlerini şöyle tamamlıyor: “Gazetecilikte itibar çok önemlidir. Eskiler bilir, ‘Bu haberi Anadolu Ajansı geçtiyse doğrudur’ denilirdi. Şimdi ise maalesef tam tersi.”

http://tr724.wpengine.com/aa-rejimin-operasyon-ajansi/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin