İsviçre basını: Muhalefet erken sevinmesin, Erdoğan her şeyi yapabilir

31 Mart yerel seçim sonuçları, Avrupa basınınında gündem olmayı sürdürüyor. Genel olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve partisi AKP’nin yenilgisi ile bunun ekonomik ve siyasi gerekçelerini yorumlayan gazeteler, muhalefet ve iktidarın geleceği hakkında da değerlendirmeler yapıyor.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, yerel seçimleri geniş bir şekilde irdeleyen İsviçre’nin Neue Zürcher Zeitung gazetesi ise muhalefete önemli uyarılar yapıyor. İktidarın hala çok güçlü biçimde Erdoğan’da olduğunu ifade eden gazete, muhafete erken sevinmemeyi öneriyor. Zira Erdoğan, seçim kampanyasındaki ‘kayyım’ tehditlerini hayata geçirme ve para kaynaklarını kesme dahil her şeyi yapabilir.

Tek adam yönetiminde süper merkezi bir ülke

Neue Zürcher Zeitung’un yorumu şöyle: “Bir anlamda bir kamuoyu yoklaması da olan seçimler Erdoğan için hayal kırıklığı oldu. Ama bundan fazla da bir şey yok ortada. Zira ülkenin belirleyici iktidar koşullarında bir şey değişmeyecek. Oldum olası merkezi bir devlet yapısına sahip olan Türkiye, Erdoğan’ın tek adam yönetiminde süper merkezi bir ülke haline geldi.

Hoşlanılmayan belediye başkanlarının para kaynağı, hükümet tarafından kapatılabilir. Parlamento seçimleri ancak 2023 yılında yapılacak, kaldı ki o parlamentonun da başkanlık sistemine geçildiğinden beri yetkileri zaten budandı.

İstanbul ve Ankara’da cesaret edemez ama…

Ayrıca Erdoğan seçim kampanyasındaki tehdidini gerçeğe dönüştürerek “terörist“ belediye başkanlarının yerine kayyım atayabilir; Kürt yoğunluklu kentlerin birçoğunda daha önce yaptığı gibi. İstanbul ve Ankara’da buna cesaret edemeyecektir. Ancak başkanın iktidarı için her daim nasıl mücadele ettiğini bilenler, ondan her şeyi bekliyor. Türkiye’deki muhalefet çok erken sevinmemeli.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin