Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla tahliye oldu

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delme davasında altı suçlamadan beşinden suçlu bulunan Atilla, 16 Mayıs 2018'de 32 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, ABD’de tutuklu olduğu cezaevinden tahliye oldu. Atilla, Türkiye’ye iadesi için Göçmenlik Dairesi’ne teslim edildi. ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delme davasında altı suçlamadan beşinden suçlu bulunan Atilla, 16 Mayıs 2018’de 32 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

New York’ta görülen davada Yargıç Richard Berman, 16 Mayıs 2018’de Atilla’nın cezaevinde kaldığı 14 aylık sürenin aldığı cezadan düşürülmesi ve 500 dolar para cezası almasına hükmetmişti. Söz konusu davada İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrap ‘itirafçı’ olarak tanık kürsüsünde yer almıştı.

Hakan Atilla’ya “ABD Hazine Bakanlığı’nı dolandırmak için kumpas kurma”, “Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı (International Emergency Economic Powers Act) delmek için kumpas kurma”, “bankacılık sisteminde sahtekârlık yapma”, “bankacılık sisteminde sahtekârlık yapmak için kumpas kurma”, “kara para aklama” ve “kara para aklamak için kumpas kurma” suçlamaları yöneltilmişti.

REZA ZARRAB NELER SÖYLEMİŞTİ?

Söz konusu davada ‘sanık’ olan Reza Zarrab daha sonra ‘itirafçı’ olmayı kabul ederek ‘tanık’ oldu. Zarrab, söz konusu mahkemedeki ifadesinde, ‘Türkiye’de hapisten çıkmak için rüşvet verdiğini, Zafer Çağlayan’a 50 milyon Euro rüşvet verdiğini, Muammer Güler’in oğlunu da rüşvetle bağladığını, Egemen Bağış’ın da rüşvet karşılığında bazı işleri çözdüğünü ve bütün bu trafiğin Erdoğan’ın bilgisi ve onayıyla yapıldığını’ itiraf etmişti. Zarrab, “Sayın Başbakan bu ticaretin başlatılması için onay ve talimat verdi. Demek istediğim, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Babacan bu ticareti yapmaya karar vermişti.” ifadelerini kullanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin