Eşi, kızı ve damadı tutuklu Melahat hanımdan adalet çağrısı: Kızım hasta, onu serbest bırakın

RÖPORTAJ | Tr724 HABER MERKEZİ

Hizmet Hareketi’ne yönelik sürdürülen cadı avı, aileleri parçalamaya devam ediyor. Yıllarca devletine ve milletine hizmet etmiş insanlar, ‘terör’ iftirasıyla hapishanelerde çürütülüyor. Zulüm örnekleri her geçen gün artarken; zorlu cezaevi koşullarından en çok etkilenenler: hamileler, kadınlar, hastalar, yaşlılar ve elbette çocuklar oluyor.

6 çocuk babası Ahmet Akdoğan (74), 3 yılı aşkın süredir tutulduğu tek kişilik hücresinde, yaşlılığa bağlı çeşitli rahatsızlıklar ve yüksek tansiyon hastalığı ile hayata tutunmaya çalışıyor.

Uşak’ın tanınmış simalarından olan ve Bülent Arınç ile yıllar öncesine dayanan tanışmışlığı bulunan Ahmet Bey, yüzlerce talebe yetiştirmiş bir eğitimci ve hafız.  15 Temmuz sonrası, yeşil pasaportuyla çocuklarını ziyarete gitmek için bulunduğu havalimanında, 63 yaşındaki eşi ile gözaltına alınıp, önce Uşak cezaevine ardından -inşaat temizliğini kendi elleriyle yapmak zorunda kaldıkları- Ödemiş T tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Ahmet Akdoğan’ın kendisi gibi Din Kültür ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olan damadı Şemsettin Ayyıldız (59) ise, 15 Temmuz darbe girişimi öncesi gözaltına alınıp serbest bırakıldıktan sonra, tekrar tutuklandığı cezaevinde 4. Yılını doldurdu. Darbe girişimi olmadan 1 yıl evvel alıkonulduğu ve darbe girişimi sırasında cezaevinde bulunduğu halde; mahkemelerde bir hukuk garabeti olarak darbe suçu ile de suçlandı.

74 yaşındaki Ahmet Akdoğan, ağır hastalıklarına rağmen 3 yıldır tek kişilik hücrede tutuluyor.

Üç çocuk babası Şemsettin Ayyıldız, yaklaşık 5 yıldır ülkelerine dönemeyen çocuklarından ve 3 yıldır da eşi Elif Hanım’dan ayrı durumda. Kalp hastası Şemsettin Bey, dışardayken açık kalp ameliyatı olmuştu. Yakınları ve avukatları doktorların ‘Anjiyo olması gerekir’ şeklinde rapor verdikleri Şemsettin Bey’in anjiyo olup olmadığını bilmediklerini ve sağlık durumundan habersiz olduklarını belirtip, tutuksuz yargılanmasını istediklerini dile getirdiler.

Din Kültütü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Şemsettin Ayıldız, darbeden 1 yıl önce cezaevine konulmasına rağmen, darbe ile suçlandı.

Ahmet Bey’in kızı, Şemsettin Bey’in eşi, üç çocuk annesi, ev hanımı Elif Hanım (47); 2 yıldan fazla bir süredir tutuklu. Babası ve eşi cezaevinde, çocukları yurt dışında bulunan Elif Hanım’ın, ciddi sağlık sorunları var. Ağır diyabet hastası olan Elif Ayyıldız; cezaevi koşulları, stres ve üzüntü sebebiyle bir türlü düşmeyen şekerinden ötürü, koğuşta sık sık şeker komasına girerek, revire ya da hastaneye götürülmek zorunda kalıyor. Şeker vücudunda çeşitli sıkıntılara yol açmış durumda, görme yetisi üzerinde de ciddi etkileri var. En son geçirdiği şeker komasından sonra İzmir’deki bir hastaneye sevki yapılmış, şu anda 1 haftadır tutuklu hastaların olduğu, kelepçeli ve parmaklıklı bir hastane odasında tedavi altında. Kaçma şüphesi olmayan, özel bir diyetle beslenmesi ve şekerini kontrol altında tutması gereken Elif Hanım’ın, hastanedeki tedavi sürecinin ardından, cezaevine tekrar gönderilmesi sağlığı için endişe verici bir durum. Cezaevindeki kayıplara bir yenisinin daha eklenmemesi için, başta Elif hanım olmak üzere, Şemsettin Bey ve Ahmet Bey’in kanunlara uygun şekilde acilen serbest bırakılması gerekiyor.

Elif Ayyıldız’ın bu fotoğrafı şeker krizi sonrası kaldırıldığı hastanede çekildi.

DAMADIM, KIZIM, EŞİM TERÖRİST DEĞİL!

Eşi, damadı ve kızı uzun süredir tutuklu bulunan, kendisi de gözaltına alındıktan sonra savcılıktan serbest bırakılan Melahat Akdoğan, Tr724’e içinden geçtikleri zorlu süreci anlattı.

Eşi Ahmet Bey’in kızının sağlık durumundan ve yıllardır tutuklu bulunduğundan haberinin olmadığını, bilirse çok üzüleceğini ifade ederek; haftanın üç günü geceden yola çıkarak, 3 farklı cezaevi ziyareti yapmak üzere yolculuk yaptığını anlattı.

Her şeye rağmen bütün aileyi çocuklarını ve torunlarını ayakta tutmaya çalışan Melahat Hanım, adalet çağrısı yaptı: ’’Yıllarca vatanına milletine hizmet etmiş, herkes tarafından tanınan, sevilen eşim Ahmet Akdoğan terörist olamaz.

Torunlarıma oyuncak tabanca aldığım için dahi beni uyaran, karınca bile incitmeyen,  herkese iyiliği dokunan damadım Şemsettin Bey, terörist olamaz.

Hasta bir tutuklu olduğu halde, üç çocuğundan ayrı düşmüş bir anne olmasına karşın, şu anda tedavi gördüğü hastanede yanında yatan adli suçluya refakatçilik yapan kızım Elif Ayyıldız terörist olamaz.

Eğer öyle olsalardı ne ziyaret eder, ne onlara dua ederdim. Fakat, bize bunu yapanlara yine de beddua etmiyorum, onları Allah’a havale ediyorum.’’


http://tr724.wpengine.com/75-yasindaki-ahmet-amca-3-yildir-hucre-hapsinde-tutulmuyor-tahliye-edilmiyor/

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin