Mümtaz’er Türköne 5 gündür hastanede: “Babam bizi her gördüğünde su istiyor”

15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklanan ve 3 yıldır Silivride tutsak olan Prof. Dr. Mümtaz’er Türköne’nin perşembe günü hastaneye kaldırıldığı ortaya çıktı.

İki kalp damarındaki tıkanma teşhisiyle 5 gündür Mehmet Akif Ersoy Hastanesi Kalp Damar Ünitesi’nde yatan Türköne’nin sağlık durumuyla ilgili net bilgi verilmiyor. Medyascope’a konuşan Türköne’nin kızı Sıla Türköne, babasıyla görüşmede zorlandıklarını, savcılığın kendilerine en son cuma günü izin verdiğini sonrasında ise görüşme talebini reddettiğini söyledi.

Perşembe günü babasıyla telefon görüşmesi yapması gerekirken kendisini aramayınca endişelendiğini aktaran Sıla Türköne, bunun üzerine avukatını aradığını, Türköne’nin hastanede olduğu bilgisine avukatın ulaştığını belirtti. Türköne’nin bulunduğu hastaneye giden ailesi, mahkum koğuşunda bulunan Türköne ile görüştürülmedi. Sıla Türköne, ertesi gün için savcılıktan görüşme izni aldıklarını, yarım saat süren görüşmede Türköne’nin anjiyodan çıktığını, kendilerinden su, yiyecek ve kıyafet istediğini ifade etti.

Babasına su verilmediği endişesini taşıdığını dile getiren Sıla Türköne, “Babam bizi her gördüğünde su istiyor. Film çekilmeye giderken yine bizden su istedi, fakat bu defa su vermemize de izin verilmedi. Hastabakıcıların su verdiğini söylüyorlar ama babamın bizi uzaktayken gördüğünde bile su istiyor olması bununla ilgili bir sıkıntı olduğunu düşündürtüyor. Kalbinde iki damarı tamamen tıkalıymış. Stent mi takılacak, bypass ameliyatı mı olacak karar verilecek.” dedi.

Mümtazer Türköne, Zaman Gazetesi yazarlarının yargılandığı davada 10 yıl altı ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin