Esed’den sert sözler: Erdoğan hırsızdır, topraklarımızı çalıyor

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed, iç savaşın ardından ilk kez İdlib'i ziyaret etti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çok sert tepki gösterdi. Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre Esad, “Erdoğan hırsızdır.. Fabrikaları, buğday ve petrolü çaldı. Bugün de toprağı çalıyor.” dedi.

Beşar Esed, iç savaşın patlak verdiği 2011’den bu yana ilk kez İdlib’i ziyaret ederek askerlerle selamlaştı. Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, Esed’in İdlib vilayetinin güney kırsalında yer alan Hubeyt kasabasında Suriye ordusu askerleriyle bir araya geldiğini aktardı. Esad’ın ziyaretinin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye’nin kuzeydoğusu hakkında yapacağı kritik görüşmeden önce gelmesi dikkat çekti.

ÖNCE BUĞDAY VE PETROLÜ ÇALDI

SANA’da yer alan habere göre Esad, Erdoğan’a sert ifadelerle yüklendi. Şu ifadeleri kullandı: “Erdoğan hırsızdır. Fabrikaları, buğday ve petrolü çaldı. Bugün de toprağı çalıyor. Suriye’deki bütün bölgeler aynı önemi taşıyor lakin önceliklerimiz somut olarak askeri durumdur. İdlib onlar için ön karakoldu, ancak bu durumda çatışma doğudadır, ön karakol ise normal olarak batıda Suriye Arap Ordusunu dağıtmak için ön cephede olur. Baştan beri diyorduk şimdi de diyoruz: İdlib çatışması kaos ve terörü bütün Suriye bölgelerinden söküp atmak için temel olduğunu söylemiştik.”

TÜRKİYE SADECE BAZI BÖLGELERİ İŞGAL ETTİ

“Bazılarından yıllarca “savaşacağız ve savunacağız” diye duyduğumuz sözlerden sonra son olarak gördüğümüz şey, Türkiye’nin bir kaç gün içerisinde ele geçireceğiz, elimizin altında olacaktır dedikleri sadece bazı bölgeleri işgal ettiğidir. Kuzeyde saldırı başladığında ilk yaptığımız şey, somut olarak siyasi ve askeri muhtelif güçlerle iletişime girmek oldu. Biz de direnen herhangi grubu desteklemek için hazır olduğumuzu söyledik. Bu siyasi bir karar değil bilakis anayasal ve vatani bir görevdir. Eğer bunu yapmaz isek bizler bu vatanı hak etmeyiz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin