Erdoğan’ın ‘son’ savaşı

HABER YORUM | İLKER DOĞAN 

Bakmayın siz iktidar temsilcilerinin kameralar önünde birbirlerine ‘güzelleme’ yapıp, destek mesajları verdiğine… Her yerinden su alan geminin çoktan batmaya başladığını onlar da çok iyi biliyor. İnsan kaçakçılığı, uyuşturucu ticareti, cinayet, uluslararası savaş suçu, rüşvet, yolsuzluk, mafyayla işbirliği ve daha fazlası … İktidar boğazına kadar pisliğe batmış durumda. Tayyip Erdoğan’ın, arkasından iş çeviren ve mafyayla anlaşarak cumhurbaşkanlığı hayalleri kuran Süleyman Soylu’nun ihanetini affetmesi mümkün mü? Etmeyecek; ancak gelin görün ki Soylu’nun eli sağlam! Çok şey biliyor ve bildiğini de katıldığı iki televizyon programında hissettirdi! Erdoğan, pusuda bekliyor; son savaşı zor olacak…

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, siyasi hayatının en zor günlerini yaşıyor. Ayakkabı kutularından milyon dolarların fışkırdığı, para sayma makinalarının gündem olduğu 17/25 Aralık yolsuzluk soruşturmasında bile bu kadar sıkışmamıştı. İki savcı ve bir hakimle koca bir topluluğu bir gecede ‘terörist’ ilan ederek, asrın en büyük yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını kapattı.

Ancak bu kez durum farklı. Karşısında ‘hak, hukuk, adalet’ demekten başka elinden bir şey gelmeyen Cemaat yok!

Cevap verilmesi gereken skandallara her gün yenileri ekleniyor. Merkez Bankası’nın 128 milyar dolar rezervinin ne olduğu hala açıklanabilmiş değil. Bilinen gerçek şu; MB’nin rezervleri doları baskılamak için arka kapı yöntemleriyle birilerine satılmış. Kime, nasıl, ne zaman ve hangi kurdan satıldığı belli değil. Bu konuda tek bir açıklama bile yok.

MİT TIRLARI BAŞINI AĞRITACAK

Tam 128 milyar dolar ‘unutuldu’ derken, Sedat Peker’in videoları geldi. Peker’in açıklama ve ifşaatları vahim. Suriye’ye silah sevkiyatı artık bütün dünyanın bildiği bir ‘sır’…. Durdurulan MİT’e ait TIR’ların ağzına kadar silah ve mühimmatla dolu olduğu görüntülerle sabitti. Ancak o da tıpkı 17/25 gibi iktidar gücüyle kapatılmıştı. Peker’in videoları ve telefon görüşmelerine dair ifşaatlarıyla AKP rejiminin resmen uluslararası silah ticareti yaptığı, savaş sucu işlediği tescillendi.

Hukukçulara göre Lahey’de yargılanma ihtimali bile var.

UYUŞTURUCU TRAFİĞİNİ AKP YÖNETİYOR

Sadece bununla kalsa iyi! AKP rejiminin Türkiye’nin uyuşturucu ticaretini yönettiği ileri sürülüyor ki; bir takım delillerle desteklenen çok ciddi suçlamalar var. İktidar cephesinden yapılan çelişkili ve komik (test kiti) açıklamalar da iddiaların doğruluğunu teyit ediyor. Mehmet Ağar, Süleyman Soylu, Hakan Fidan, Erkam Yıldırım ekseninde yürütülen uyuşturucu operasyonlarından Erdoğan’ın haberinin olmaması mümkün mü?

Ruhsar Pekcan’ın bakanlık yaptığı dönemde ortağı olduğu şirketten aldığı dezenfektan nedeniyle devleti zarara uğrattığı ortaya çıkmıştı. Bu skandal, diğerlerinin yanında ‘devede kulak’ bile değil!

DEMİRÖREN’E VERİLEN KREDİ MİLLETE Mİ YÜKLENECEK?

Bütün bunlara son Peker videosuyla yeni skandallar eklendi. Ziraat Bankası’ndan Demirören’e verdirilen 700-750 milyon dolarlık kredinin geri ödenmediği ileri sürülüyor. Banka bununla ilgili açıklama yapmıyor. Doğan Medya Grubu, Erdoğan’ın talimatıyla Demirören tarafından Ziraat Bankası’ndan sağlanan krediyle alınmıştı.

SEDAT PEKER’DEN KÜLÜNK’E BALYA BAYLA PARA

Ayrıca Sedat Peker son videosunda seçim dönemlerinden AKP’li Metin Külünk’ün arabasına balya balya para bıraktığını anlatıyor. Normal bir ülkede bu açıklamalar nedeniyle yer yerinden oynar, hükümet düşer; ilgililer Yüce Divan’da yargılanır. Ancak Türkiye’de ‘tık’ yok. Savcılar da deve kuşu gibi kafalarını kuma gömmüş durumda. Ankara Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Esat Toklu ile ilgili iddiaları söylemiyorum bile!

SÜLEYMAN SOYLU’NUN İHANETİ

Erdoğan’ın tek derdi bunlar da değil. AKP içinde de ciddi sıkıntılar var. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘cumhurbaşkanlığı’ planları yaptığı ortaya çıktı. Sedat Peker’in ifşa ettiği görüntülü görüşmelerde, “Hani nisanda her şey düzelecekti, hani nisanda dönecektik!” feryadı boşuna değil. Arkasına mafyayı alan Soylu, resmen Erdoğan’ın arkasından iş çevirmiş, altını oymuş.

Tayyip Erdoğan, Süleyman Soylu’ya yönelik skandal iddialarla ilgili sessiz kalmış; haftalar sonra ‘kerhen’ Soylu’nun yanında olduğunu açıklamıştı. AKP içerisinde de bazı vekillerin Soylu’dan rahatsız olduğu ve bunu yönetime ilettiği yazılıp çiziliyor.

SOYLU, DİŞİNİ GÖSTERDİ

Peki bundan sonra ne olacak? Finalin hiç de Erdoğan’ın arzu ettiği gibi olmayacağı aşikar. Normal şartlarda Erdoğan, Soylu’nun ipini çoktan çekmişti; ancak yapamıyor. Çünkü Süleyman Soylu çok şey biliyor. İddiaya göre 17/25’ten MİT TIR’larına, devasa yolsuzluklardan 15 Temmuz’a kadar bir çok konuda Soylu’nun elinde sağlam deliller var. Katıldığı televizyon programında para sayma makinalarını hatırlatması, mafyadan 10 bin dolar maaş alan vekil açıklaması ya da Peker’e korumanın kendisinden önceki AKP’liler tarafından verildiğini söylemesi boşuna değil…

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da bu gerçeği son iki konuşmasında açıkça dile getirdi. Önceki günkü konuşmasında, “Soylu’nun elinde Erdoğan’ı, yakın çevresini, ailesini zora sokacak çok bilgi var.” dedi. Kılıçdaroğlu da her şeyin farkında, doğru söylüyor…

KİM KAZANACAK BİLMİYORUZ, MİLLET KAYBEDECEK

Süleyman Soylu şimdilik kendisini ‘garantiye’ almış gibi görünüyor. Ancak Erdoğan’ın Soylu’nun ihanetini unutması ya da affetmesi mümkün değil. Er ya da geç bunun hesabını (gücü yeterse) soracak. Birbirlerinin yüzlerine güldüğüne aldırmayın; Soylu ve dayandığı güçler her an tetikte, Erdoğan ise onu indirmek için pusuda bekliyor. Erdoğan’ın son savaşı çok çetin olacak…

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin