Erdoğan’ın mal varlığı: Bir beka sorunu!

HABER-YORUM | İLKER DOĞAN

ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen tasarıyla birlikte AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mal varlığı yeniden gündeme geldi. Zira tasarı, Türkiye’ye bir çok alanda yaptırımlar getirirken Erdoğan ve ailesinin mal varlığının araştırılıp rapor hazırlanmasını öngörüyor. 2013 yılında yayınlanan WikiLeaks belgelerinde Erdoğan’ın İsviçre’de 8 ayrı gizli banka hesabı olduğu iddia ediliyordu. 17 Aralık soruşturmasında sadece evinden kaçırılan para 1 milyar dolardı. Bugünkü kurla 5,7 milyar TL! CHP’li Aykut Erdoğdu, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında Erdoğan ve ailesinin mal varlığının ulusal güvenlik sorunu haline geldiğini söylemişti. Görünen o ki, Erdoğan ailesinin milyarlarca dolarlık mal varlığı daha uzun süre konuşulmaya devam edecek.

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mal varlığı yine gündemde. Erdoğan’ın 24 Haziran seçimleri öncesinde YSK’ya sunduğu belgelere göre sadece 6 milyon 347 bin lira nakit parası var. Bir işadamına ise 2 milyon TL borçlu! Erdoğan’ın resmi açıklaması böyle ancak hiç kimse bu rakamların gerçekliğine inanmıyor; zira hiç bir inandırıcılığı yok!
ABD Temsilciler Meclisi’nde önceki gece kabul edilen tasarı, Türkiye’ye bir çok alanda yaptırımlar getiriyor. Bundan daha da önemlisi tasarı, Erdoğan ve ailesinin mal varlığının ve iş ilişkilerinin de araştırılıp rapor hazırlanmasını öngörüyor. Kendisi ve ailesine ait mal varlığının ortaya dökülmesi Erdoğan’ın en son isteyeceği şey olmalı!

SADECE EVİNDE 1 MİLYAR DOLAR ÇIKTI!
Recep Tayyip Erdoğan’ın ne kadar parası olduğunu kimse bilmiyor. Ancak 17 Aralık büyük yolsuzluk soruşturması, bu konuda daha önce ortaya atılan nakit 30-35 milyar doları olduğu yönündeki iddiaların çok da uçuk olmadığını ortaya koydu. Zira sadece evinde çıkan para 1 milyar dolardı. Söz konusu para kamyonetlerle ‘tanıdıklara’ taşındı ancak bitirilemedi! Kalan 30 milyon Euro’yla ‘Şehrizar’dan villalar alınmıştı. Hepsi belgeli! Evinde bile 1 milyar doları olan bir insanın farklı banka hesaplarında ne kadarı vardır, siz düşünün!

ÇANTANIN AĞZI KAPANMIYORDU!
Peki milyarlarca lira serveti nasıl edindi? Belediye başkanlığı döneminde danışmanlığını yapan kişi, sistemi şöyle anlatmıştı; “Özel kalemde oturuyordum. Korumalar ellerinde orta büyüklükte bir çantayla geldi. Çanta ağzına kadar para doluydu. Öyle ki çantanın fermuarı kapanmadığı için koli bandı çekilmişti. Paranın ‘Erdoğan’a ihaleden düşen pay’ olduğunu söylediler.” Yani Erdoğan, ‘humus’ adı altında rüşvet almaya taa 1994 yılında başlamıştı. Makamı büyüdükçe, etki alanı da genişledi.

NASIL OLSA KUCAĞIMIZA DÜŞECEK!
Sadece bir örnek aktaralım; 17/25 Aralık yolsuzluk soruşturmasının ardından Erdoğan ve oğluna ait ikinci ses kaydı 26 Şubat 2014’de internete düşmüştü. ‘Sıfırlama’ tapesinden sonra düşen ses kaydına göre, Bilal Erdoğan babasını arayarak, ‘Sıtkı’ adlı bir işadamının istenilen 20 milyon Euro komisyonun, 10 milyon Eurosu’nu getirdiğini söylüyordu. Bunun üzerine Erdoğan, “Sakın alma. Kendisi bize ne söz verdiyse (20 Milyon Euro) onu getircekse getirsin, getirmeyecekse gerek yok!” diyordu kızarak. Ardından da, “Başkaları getiriyor da o niye getiremiyor, laf mı yani. Hiç. Bunlar ne zannediyor bu işi ya? Ama kucağımıza düşecekler merak etme.” ifadelerini kullanıyordu.

REDDETTİĞİ PARA 10 MİLYON EURO!
Recep Tayyip Erdoğan’ın sadece bir işadamından ve göreceli olarak küçük bir ihale için aldığı ‘komisyon’ 20 milyon Euro! 1994’ten bu yana ne kadar ihaleden, ne kadar komisyon aldığını siz hesap edin. Havalimanları, otoyollar, hastane inşaatları gibi dev projelerden alınan komisyonları hayal edebiliyor musunuz? Bir de şu açıdan düşünün; Erdoğan’ın işadamına kızarak ‘elinin tersiyle’ ittiği para 10 milyon Euro! Türk lirasıyla 65 milyon TL’ye yakın bir paradan bahsediyoruz!

İDDİA: İSVİÇRE’DE 8 AYRI BANKA HESABI VAR
Recep Tayyip Erdoğan’ın mal varlığıyla ilgili iddialar önceki yıllarda da gündeme gelmişti. Wikileaks‘in yayınladığı belgelere göre Erdoğan’ın İsviçre’de 8 ayrı banka hesabı vardı. Belgelere göre, ABD eski Büyükelçisi Edelman’ın ABD’ye geçtiği bir notta, “İki ayrı kaynaktan edindiğimiz bilgiye göre, Erdoğan’ın İsviçre bankalarında sekiz ayrı hesabı var. Bu durumda, Erdoğan’ın, zenginliğinin oğlunun düğününde gelen hediyelerden kaynakladığı ve dört çocuğunun okul masraflarını ödeyen Türk işadamının bunu sade bir fedakarlık olarak yaptığı inandırıcı değil.” ifadeleri kullanılıyordu. Önüne gelene dava açan Recep Tayyip Erdoğan, söz konusu iddiaları ‘yalanlamakla’ yetindi. Yargıya gitmedi. İsviçre’deki bankalara yazı yazarak hesabı olmadığına dair bir yazı da istemedi.

CHP: AKRABALARININ MAL VARLIĞI ARAŞTIRILSIN
Dönemin CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, 4 Temmuz 2014’de Erdoğan hakkında, gerçek mal varlığını gizleyerek, ‘3628 Sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanununa muhalefet ettiği’ iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçesinde, Erdoğan’ın, Başbakanlık makamının verdiği nüfuz ve güçle ihaleleri tevzi ettiği, iş takipçiliği yaptığı, görevini kötüye kullandığına dair hakkında ciddi bulgular olduğu ileri sürüldü. O güne kadar internete düşen yolsuzluk ve rüşvete ilişkin ses kayıtları hatırlatıldı, Erdoğan’ın akrabalarının mal varlıklarının araştırılması istendi.

ERDOĞAN’IN MAL VARLIĞI ULUSAL GÜVENLİK SORUNU
CHP’li Aykut Erdoğdu, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında ABD ile Türkiye arasında varılan Barış Pınarı Harekâtı’na ara verilmesine dair anlşamanın, Washington’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve ailesinin mal varlığının araştırılması tehdidinin hemen ardından gelmesine dikkat çekmiş ve “Erdoğan’ın yurtdışındaki mal varlığı meselesi artık bizim için bir ulusal güvenlik sorunudur.” demişti. Erdoğan ve ailesinin milyarlarca dolarlık mal varlığı daha uzun süre konuşulacak gibi görünüyor…


Kılıçdaroğlu, İsviçre’deki hesapları sormuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, WikiLeaks tarafından açıklanan belgelerde Erdoğan’a ilişkin İsviçre bankalarında 8 ayrı hesabı olduğu iddialarını 30 Kasım 2010’daki partisinin grup toplantısında gündeme getirmişti. Kılıçdaroğlu, “Sayın Başbakan’ın çok net kamuoyunu tatmin edecek açıklamalar yapmasını bekliyoruz. Suçlamıyoruz. Bu iddiadır diyoruz. Ama bu iddiaya karşı net, somut bilgiler ortaya konmazsa Sayın Başbakan bu iddiaların altında kalır.” ifadelerini kullanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin