Erdoğan başkan, Başakşehir şampiyon!

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK 

Süper Lig 2019-20 sezonunun şampiyonu belli oldu. Okan Buruk yönetimindeki Başakşehir tarihinde ilk, lig tarihimizde ise şampiyonluk gören 6. ekip oldu. Bir zamanlar İstanbul’un üç büyüğü Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş arasında gidip gelen şampiyonluk ilk kez İstanbul dışına Trabzonspor’la çıkmıştı. Karadeniz ekibinden sonra Bursaspor ligimizde şampiyonluk gören 5. takım olmuştu. Şimdi listeye Başakşehir de eklendi. 

Başakşehir’in şampiyonluğunda rakiplerinin de büyük katkısı oldu. Trabzonspor ‘dere geçerken’ teknik adam değiştirerek, Fenerbahçe yanlış transfer ve hoca tercihine devam ederek, Beşiktaş ‘küçük takımın büyük hocası’ Abdullah Avcı’ya takımı emanet ederek, Galatasaray ise Falcao sevdasına kapılıp, transferde hata yaparak şampiyonluğu Başakşehir’e ikram ettiler. Özellikle Trabzonspor, 36 yıllık bir hasreti sonlandırmaya bu kadar yaklaşmışken, yönetimin amatörlüğü sayesinde ‘o sene bu sene’ olmadı. 

Elbette Başakşehir’in başarısını küçümsemek mümkün değil. Okan Buruk, Akhisar ve Rizespor’da yakaladığı istikrarı Başakşehir’de de devam ettirdi. Elindeki oyuncu kapasitesini sonuna kadar kullandı. Sadece Süper Lig’de değil Avrupa arenasında da başarılı bir performans ortaya koydu. Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’un Avrupa’da tel tel döküldüğü sezonda gruptan çıkıp, çeyrek finale bir adımını atan ekip oldu. Oyuncuların ve teknik patron Okan Buruk’un hakkını teslim edip ‘ama’ diye başlayan cümlelere geçelim. 

Öncelikle Başakşehir diye bir takım yoktu. İstanbul Büyükşehir Belediyespor (İBB) olarak tanıdık biz onu yıllarca. 1990 yılında dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen tarafından kuruldu. 2014 yılına kadar İBB adıyla mücadele etti. 1994’de Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığıyla başlayan süreçte İBB yavaş yavaş kimlik değiştirdi. Belediyeye ait şirketlerin sponsor tercihi doğal olarak İBB oldu. 2014 yılında Cihat Arslan yönetiminde Süper Lig’e çıkan İBB, Büyükşehir Belediyesi’nin futbol şubesini ayırma kararının ardından adını İstanbul Başakşehir FK olarak değiştirdi. Başakşehir’in evrimi böylece tamamlanmış oldu. İsim değiştiren kulüp maçlarını Başakşehir bölgesinde inşa edilen Fatih Terim Stadı’nda oynamaya başladı. Kulüp başkanlığını AKP’den siyaset yapan, Emine Erdoğan’ın yakın akrabası Göksel Gümüşdağ’ın yaptığı Başakşehir FK’ya para muslukları sonuna kadar açıldı. 

Büyükşehir Belediye başkanlığı geçen yıl el değiştirene kadar, tüm imkanlar Başakşehir’e sunuldu. Kulüp başkanı Gümüşdağ aynı zamanda Büyükşehir Belediye başkanvekiliydi.  Deco-Vita, Medipol, 3. İstanbul, THY, Doğa, Ziraat Katılım, İntercity, Macron, Fakir, İntermega Güvenlik, Kalyon, Sırma, Turex, Nef, Vodafone, Sunny, Kiğılı, Denizbank, Burger King, Başakşehir’in sponsorları arasındaydı. Kulübün isim sponsoru olan Medipol, yıllarca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın ortaklarından olduğu ileri sürülen Medipol Hastaneleri’nin sahibi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca. Başakşehir’in forma sırt sponsoru olan “3. İstanbul” ise AKP’li Başakşehir Belediyesi’nin “ASAF iş ortaklığıyla” birlikte hazırlığı konut projesinin adıydı. Diğer tüm firmalar ya belediyenin şirketi ya da sahipleri iktidarın emrindeki isimlerindi. Haziran 2019’da AKP belediyeyi kaybedince, Başakşehir’in sponsorlarında değişim oldu. Belediyenin muslukları kısılınca, iktidarın kontrolündeki firmalar Başakşehir formasında arz-ı endam etti. 

Süper Lig’de mücadele eden 18 takım arasında en az seyirci ortalamasına sahip iki ekipten biri olan Başakşehir, ortalama 3 bin kişi önünde maçlarını oynuyor. Tribünde seyirci fakiri olduğu gibi, Kasımpaşa ile birlikte Türkiye genelinde en az taraftarı olan takım. Peki bu takım, Adebayor, Robinho, Arda Turan, Elia, Clichy, Demba Ba ve Enzo Crivelli gibi isimleri nasıl transfer eder? Cevabı sponsorlarda! Başakşehir’in yaşaması için sponsorlar olmazsa olmaz. Bunun yolu da iktidardan geçiyor. İstanbul’da seçimleri kaybedince nasıl belediyeye ait firmalardan para musluğu kesildiyse, AKP iktidarı kaybettiğinde Başakşehir sponsor bulmakta zorlanacak veya cuzi ücretlere bulacak. 

‘Tek Adam’ iktidarının hakim olduğu Türkiye’de Reis’in yazlık, kışlık sarayı, kabinesi, partisi olacakta futbol kulübü eksik mi kalacaktı? Tabiki hayır. Başakşehir’le gösteri maçına çıkan Reis, geçen yıl açık açık şampiyonluk yarışında Galatasaray’a karşı Başakşehir’e destek istemişti. Bu yıl açıktan istemedi ama bir televizyon kanalindaki alt yazıya müdahale eden Reis’in besleyip, büyüttüğü kulübü için suskun kalması mümkün değil. 

Bursaspor, şampiyonluk yaşayıp da lig düşen ilk takım olmuştu. Yazıyı bir kehanetle bitirelim; Başakşehir AKP’nn iktidarı kaybetmesiyle şampiyonluk yaşayıpta iflas eden ilk kulüp olacak. Tabi, ‘yeni yavru vatan’ Katar’dan bir zengin gelip, kulübü satın almazsa!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin